Klin podatkowy będzie zredukowany o więcej niż 4,65%

opublikowano: 17-01-2007, 09:24

W roku 2008 rozpocznie się obniżanie klina podatkowego. Z tego powodu zaistnieje potrzeba stworzenie wysokich rezerw

Klin podatkowy zostanie obniżony od 2008 roku o więcej niż planowane w ub. roku 4,65%, zapowiedziała w środę wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

„Musimy się pokusić o więcej, chociażby dlatego, że należy się ludziom uczciwe podejście. Jeśli podczas mojej nieobecności w rządzie koledzy ministrowie wycofali się z tego zamiaru, zmieniając przedłożenie rządowe w obawie przed brakiem środków finansowych, to teraz, przy rocznym obciążeniu, trzeba klin obciosać bardziej” – powiedziała Gilowska w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Dodała, że z tego m.in. powodu tegoroczny deficyt budżetowy, planowany na 30,0 mld zł, nie zostanie obniżony w takim stopniu, jak ubiegłoroczny, który według najnowszych szacunków resortu wyniesie 25,0-25,5 mld zł wobec 30,5 mld zł planu.

„Na rok 2008 będziemy potrzebowali na gwałt rezerw, ponieważ w roku 2008 przystępujemy do redukcji klina podatkowego” – powiedziała wicepremier.

O szczegółach planu resortu finansów Gilowska ma poinformować podczas konferencji prasowej zaplanowanej na środę na godz. 12:00.

W czerwcu 2006 roku rząd przyjął pakiet ustaw podatkowych, które przewidywały m.in. obniżenie klina podatkowego o 4,65%. We wrześniu przyjął autopoprawkę, w której oficjalnie się z tego pomysłu wycofał. Według wcześniejszych szacunków resortu finansów, wprowadzenie obniżki składek w pierwotnej wersji kosztowałoby budżet ok. 10 mld zł.

W połowie września minister pracy Anna Kalata powiedziała w wywiadzie dla agencji ISB, że jej resort ma pomysł na zmniejszenie „klina podatkowego”, który polegałby na zwiększaniu ulgi dla osób o dochodach poniżej średniej krajowej. Ulga była tylko uzależniona od wielkości pensji – im niższa pensja, tym większa ulga.

Klin podatkowy miał zostać obniżony z punktu widzenia pracodawców o 1/7, a z punktu widzenia zatrudnionych – o 1/4, ale i tak pozostaje na najwyższym poziomie w Europie, jest wciąż nieco wyższy niż we Francji. (ISB)


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane