Klocki Lego są coraz bardziej „agresywne”

AR
opublikowano: 23-05-2016, 11:23

Lego wprowadza do zabawy coraz więcej przemocy, aby nie stracić zainteresowania dzieci w czasach tabletów, smart fonów i Internetu – wynika z badań przeprowadzonych Nowej Zelandii.

Naukowcy ostrzegają: klocki Lego epatują agresją. Grupa z Uniwersytetu w Canterbury postawiła na łamach pisma „Plos One” ostre zarzuty jednemu z największych producentów zabawek na świecie. Z ich badań wynika, że Lego coraz częściej wprowadza do swoich zestawów broń i tematykę wojenną, a w ten sposób przyczynia się do brutalizacji dziecięcej zabawy.

– Produkty Lego nie są już tak niewinne, jak dawniej – twierdzi Christoph Bartneck, główny autor badania. Jego zdaniem skala tego zjawiska przekracza już granice tego, co dopuszczalne, aby urozmaicić rynek zabawek.

Naukowcy przeanalizowali zestawy klocków pod kątem elementów, które przypominają broń oraz przejrzeli katalogi zabawek duńskiego producenta zabawek od lat 70, oceniając jak bardzo epatują one przemocą. Okazało się, że broń w klockach pojawia się dzisiaj znacznie częściej niż dawniej, a w scenariuszach zabaw promowanych przez Lego coraz częściej pojawia się tematyka wojenna.

Agresja i przemoc to niestety coraz częściej nieodłączne elementy dziecięcej zabawy, a najmłodsze pokolenie jest narażone na kontakt z nimi już nie tylko w telewizji i grach komputerowych, ale także w zwykłych zabawkach – podsumowują naukowcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane