Kłopoty jednocześnie wyszły z kilku stron

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 30-09-2009, 00:00

Najgorsze ciągle przed nami — ostrzega samorządowców Danuta Kamińska.

Najgorsze ciągle przed nami — ostrzega samorządowców Danuta Kamińska.

"Puls Biznesu": Samorządy mają za sobą tłuste lata. Jak wypada ten rok?

Danuta Kamińska, przewodnicząca Komisji Skarbników Miast w Unii Metropolii Polskich i skarbnik Katowic: Jest bardzo trudny. Odczuliśmy dotkliwy spadek dochodów. Nastąpiło gwałtowne załamanie koniunktury, co przełożyło się na ubytek we wpływach z podatków dochodowych i podatków od transakcji. Na te niekorzystne efekty nałożyła się zaś reforma systemu podatkowego — obniżenie progów podatkowych i likwidacja najwyższego z nich.

O jakich spadkach mówimy?

Zależy od źródła. W podatku od czynności cywilno prawnych w czerwcu przychody Katowic wyniosły 230 tys. zł — dziesięć razy mniej niż rok temu. Poważne są spadki podatków dochodowych. Resort finansów szacuje, że w 2009 r. będą mniejsze o kilkanaście (PIT), a nawet kilkadziesiąt procent (CIT) od planów. To przełoży się na spadek dochodów samorządów średnio o kilka procent.

Jak samorządy z tym walczą?

Głównie obcinając wydatki. W Katowicach, choć jesteśmy w stosunkowo dobrej sytuacji, ograniczyliśmy wydatki bieżące i ograniczyliśmy możliwości zmian budżetu. Dotąd obcięliśmy dochody o 50 mln zł z łącznej puli 1,2 mld zł, powiększając deficyt. Ale nie mamy wyboru, musimy myśleć o zaciąganiu zobowiązań, zwłaszcza w najbliższych latach. Na poważnie rozkręcają się projekty dotowane z UE. Dotąd były to głównie przygotowania inwestycji, kompletowanie dokumentacji. Twarde prace dopiero ruszają.

Kryzys ułatwił samorządom dostęp do kapitału? Firma upadnie prędzej niż miasto.

Zgodnie z przepisami miasto nie może upaść, ale i tak o finansowanie coraz trudniej. Po pierwsze, samorządom kurczą się środki własne. Nadwyżka operacyjna w Katowicach spadła przez rok o połowę. To zmniejsza naszą zdolność kredytową. Po drugie — konkurencję robi nam państwo, które też ma duże potrzeby pożyczkowe. W tym i w przyszłym roku będą bardzo duże emisje papierów skarbu państwa. Część inwestorów nie chce się pochylać nad sprawami samorządów, skoro w resorcie finansów mają łatwy zarobek. Wymagają od nas większych zabezpieczeń, a koszt uzyskania pieniądza rośnie.

Kiedy sytuacja się poprawi?

Obawiam się, że nieprędko. Do samorządów skutki zmiany koniunktury zwykle docierają na końcu. Sądzę, że lata 2010 i 2011 będą jeszcze trudniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać wielką uwagę na efektywność wydawania publicznych pieniędzy. Oszczędzanie powinno się stać naszą kulturą bycia.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane