Klub skruszonych dilerów

Adam Sofuł
opublikowano: 23-02-2009, 00:00

Wyznania skruszonego dilera, który wciskał firmom opcje walutowe, opublikowane w piątkowym "Dzienniku" zrobiły furorę. Diler (zwany wcześniej doradcą inwestycyjnym lub opiekunem kredytowym) wyznał, że nie informował firm o ryzyku. Teraz czekamy na kolejnych skruszonych — doradców oferujących kredyty w walutach obcych i jednostki funduszy inwestycyjnych. Zbliża się Środa Popielcowa, a więc czas ku temu byłby najlepszy.

Zwolennicy unieważnienia feralnych opcji walutowych zyskali kolejny argument. O ile może być zrozumiały w przypadku mniejszych firm bez solidnego zaplecza prawnego, które dały się w opcje "wkręcić", to w przypadku dużych spółek z własnymi działami prawnymi i menedżerami z dyplomami renomowanych uczelni i ukończonym MBA powoływanie się na niewiedzę firm jest śmieszne. Może oprócz skruszonego dilera przydałby się jakiś skruszony menedżer, który przyzna, że zdawał sobie sprawę z ryzyka, ale wizja olbrzymiego zysku zwyciężyła rozsądek.

Banków nie ma co bronić, bo bezwzględnie wykorzystały słabość firm. Ale też firmy nie są bez winy, bo zaangażowały się w mechanizm, którego nie rozumiały (nie chciały zrozumieć?). Obie strony tych transakcji zapomniały o podstawowym prawie ekonomii: Nie istnieją darmowe obiady. Banki udawały, że taki bezpłatny posiłek oferują, a firmy wolały w to wierzyć. Teraz kelner przyniósł rachunek. Także bankom, bo dla nich to też problem. Ale taka jest już kolej rzeczy, że po nadmiernej wyżerce przychodzi pora na ścisłą dietę.

Adam Sofuł

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane