Kluby sejmowe za zwolnieniem z podatku PIT rent strukturalnych

17-11-2004, 20:56

Za zwolnieniem rolniczych rent strukturalnych z podatku dochodowego PIT będą głosować wszystkie kluby parlamentarne - wynika z deklaracji złożonych podczas środowej debaty sejmowej nad poprawkami Senatu do ustawy o PIT oraz do ustawy o CIT. Głosowanie zaplanowano na czwartek.

Średnia renta strukturalna brutto wynosi od 1800 zł do 2500 zł. To świadczenie przysługuje rolnikom od 55. roku życia i będzie wypłacane przez nie więcej niż 10 lat. Po tym okresie dana osoba wraca do systemu ubezpieczenia społecznego i wtedy jej dochody będą podlegały opodatkowaniu. Prawo do takiej renty będą mieli rolnicy, którzy na stałe przekażą gospodarstwo rolne.

Ze środowych deklaracji poszczególnych klubów sejmowych wynika, że poparcia nie uzyska poprawka zakładająca zwolnienie z podatku wszystkich alimentów. Obecnie z podatku zwolnione są alimenty na rzecz dzieci. Opodatkowane zaś są alimenty dla dorosłych.

Wcześniej rząd deklarował, że byłby skłonny opowiedzieć się za przyjęciem tej poprawki, ale w zmodyfikowanej wersji: gdyby np. ograniczyć zwolnienie tylko do alimentów płaconych na podstawie wyroków sądowych albo wprowadzić kwotę ograniczającą wysokość zwolnienia. Nikt jednak nie zgłosił takiej propozycji.

Największe kontrowersje wśród posłów wzbudziła poprawka Senatu zakładająca wprowadzenie ulgi podatkowej dla bonów towarowych. Przeciwko tej poprawce będzie głosować koalicja oraz kluby ją wspierające, a także PO i SKL. Jednoznacznego stanowiska w tej sprawie nie ma w PiS; również PLD nie zajęła jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Senacka poprawka przewiduje, że z podatku PIT zwolnione byłyby bony towarowe do wysokości 190 zł miesięcznie.

Według Ministerstwa Finansów, przyjęcie poprawki spowodowałoby ubytek dla budżetu; przy założeniu, że ze zwolnienia skorzystałaby jedna trzecia podatników, to ubytek sięgałby 103 mln zł. Gdyby z ulgi skorzystała połowa podatników, to ubytek sięgałby 155 mln zł.

W środę wszystkie kluby opowiedziały się także za poprawką do ustawy o podatku dochodowego CIT, zakazującą wliczania do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych składek na ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kluby sejmowe za zwolnieniem z podatku PIT rent strukturalnych