Kluby SLD i UP za podwyższeniem maksymalnej stawki akcyzy na piwo

23-01-2004, 12:22

PAP: Kluby parlamentarne SLD i UP opowiedziały się w piątek za przyjęciem poprawki Senatu do ustawy o podatku akcyzowym, która zwiększa maksymalną stawkę akcyzy na piwo z uchwalonej wcześniej przez Sejm 4,85 zł do obecnie obowiązującej, czyli 6,86 zł od hektolitra za każdy stopień Plato wyrobu, czyli stopień zawartości ekstraktu.

"Klub SLD jest za poprawką ustanawiającą stawkę podatku akcyzowego od piwa na poziomie obecnie obowiązującej stawki podatku akcyzowego. Zmiana taka będzie miała pozytywny efekt w postaci wpływów budżetowych, pozwoli ministrowi finansów na obniżenie tej stawki i zastosowanie mechanizmów umożliwiających zmniejszenie cen piwa" - powiedział występujący w imieniu klubu SLD poseł Mieczysław Jedoń.

Natomiast kluby PO, PiS, PSL, Samoobrony i LPR zapowiedziały głosowanie przeciw tej poprawce, bowiem uznały, że zwiększa ona obciążenia podatkowe i zmniejsza konkurencyjność polskich browarów.

"Rząd powinien zadbać o warunki dla rozwoju firm i konkurencyjności, a rząd dba tylko o przychody budżetu" - powiedziała Krystyna Skowrońska (PO).

„Nikt przed nami tego nie wymyślił, aby poprzez podnoszenie podatków wspierać przedsiębiorczość" - dodał poseł SKL Marek Zagórski.

Ale już według szefa klub UP Janusza Lisaka to "minister finansów jest osobą najlepiej zorientowaną w sytuacji polskich przedsiębiorstw", a "rozwiązania, które będzie przyjmował, będą najkorzystniejsze dla społeczeństwa i budżetu".

Natomiast wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski (PSL) zwrócił uwagę aż na "59 delegacji ustawowych dla ministra finansów przez wydanie odpowiednich rozporządzeń".

Sejmowa opozycja opowiedziała się za przyjęciem senackiej poprawki, dzięki której kosmetyki nie byłyby obłożone podatkiem akcyzowym. Jednak przeciwne temu zwolnieniu są kluby SLD i UP, uzasadniając swoje stanowisko potencjalną utratą wpływów do budżetu na poziomie około 120 mln zł rocznie.

Kluby SLD i UP, podobnie jak komisja finansów, nie popierają senackiej poprawki, według której zmieniłyby się zasady obliczania podatku nakładanego na tytoń do palenia.

Posłowie koalicji SLD-UP oraz PO opowiedzieli się przeciw zmianie wprowadzonej przez Senat, która zakłada, że w przypadku tytoniu służącego do ręcznego sporządzania papierosów stawka akcyzy miałaby wynosić 36 proc. ceny detalicznej, a nie - jak wcześniej przyjęli posłowie - 120 zł za każdy kilogram i 50 proc. maksymalnej ceny. Ponadto Senat proponował, aby w przypadku innych typów tytoniu do palenia akcyza wynosiła 20 proc. ceny, a nie, jak chciał wcześniej Sejm, 60 proc.

Kluby SLD i UP opowiedziały się także przeciwko zmianie wprowadzonej przez Senat i przewidującej obniżenie do 35 proc. z 65 proc. maksymalnej stawki akcyzy na wszystkie wyroby akcyzowe niezharmonizowane, z wyjątkiem maksymalnej stawki na samochody osobowe oraz energię elektryczną.

Posłowie SLD, UP, PO i PiS są natomiast zgodni co do konieczności odrzucenia poprawki Senatu, który chciał nałożenia podatku akcyzowego na jachty morskie.

Jednak takiej zgody opozycji i koalicji SLD-UP nie ma już w przypadku senackiej zmiany zakładającej wprowadzenie akcyzy na sprzęt elektroniczny wysokiej klasy. Tylko klub UP opowiedział się za przyjęciem takiego rozwiązania.

Głosowanie nad poprawkami Senatu odbędzie się w piątek po godz. 17.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kluby SLD i UP za podwyższeniem maksymalnej stawki akcyzy na piwo