Kluby za przekazaniem 600 mln zł na restrukturyzację ZOZ-ów

04-07-2007, 21:11

Wszystkie kluby parlamentarne poparły w  środę rządowy projekt ustawy, przewidujący przekazanie 600 mln zł na restrukturyzację szpitali. Kwota ta może być przeznaczona m.in. na spłatę należności i składek na ubezpieczenie społeczne, zobowiązań wynikających z tzw. ustawy 203 i spłatę kredytu obrotowego.

Środki na zwiększenie pożyczki mają być umarzane. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów przewiduje, że jeżeli w ciągu pięciu lat od zakończenia restrukturyzacji ZOZ spłaci 30 proc. pożyczki wraz z odsetkami, pozostała część pożyczki i środków na jej zwiększenie zostanie umorzona.

Czesław Hoc (PiS) zwrócił uwagę na zapis przewidujący, że do czasu zakończenia bądź umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego egzekucji z mocy prawa podlega jedynie do 25 proc. środków przekazanych szpitalowi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, chyba że chodzi o wynagrodzenia pracowników.

W trakcie dyskusji Ewa Kopacz (PO) podkreślała, że rozwiązania w projekcie "pozwolą złapać oddech" zakładom opieki zdrowotnej, ale - jak zaznaczyła - konieczne są poważne prace nad projektem, który pomógłby restrukturyzować ZOZ-y. Jak dodała, z proponowanej w obecnej nowelizacji pożyczki nie będą mogły skorzystać 22 szpitale, które zawiesiły proces restrukturyzacji.

"Jest sporo szpitali, które nie uczestniczą w programie, nie mają jak sobie poradzić" - zauważyła Ewa Janik (SLD). Zdaniem Dariusza Kłeczka (PR), pomoc kierowana jest bardziej w kierunku szpitali zadłużających się. "Te, które sobie radzą, są pomijane" - zaznaczył, apelując o równe traktowanie placówek.

Wiceminister zdrowia Marek Ludwik Grabowski poinformował, że w postępowaniu restrukturyzacyjnym uczestniczy 565 zakładów opieki zdrowotnej. W przypadku 539 ZOZ-ów wydano decyzję o warunkach restrukturyzacji, umorzono postępowanie wobec 22 zakładów, a wobec 6 - jest ono zawieszone. 211 ZOZ-ów zakończyło postępowanie restrukturyzacyjne.

Grabowski zaznaczył, że od roku 2004 dochodzi do systematycznego spadku zadłużenia szpitali. W końcu roku 2004 wynosiło ono 5 mld 877 mln, w roku 2005 - 4 mld 933 mln, a w 2006 - 3 mld 720 mln.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kluby za przekazaniem 600 mln zł na restrukturyzację ZOZ-ów