Kluczem cena akcji

Mariusz Zielke
opublikowano: 19-06-2002, 00:00

Waldemar Bojara, analityk DM BOŚ

6,54-8,54 zł

- Na podstawie samego prospektu emisyjnego bardzo trudno dokonać odpowiedniej wyceny. Analiza porównawcza na podstawie spółek z branży pozwala wycenić spółkę w przedziale 6,54-8,54 zł za akcję. Wydaje się, że emisja tak dużej spółki medialnej ma szanse na sukces. Powinno być zainteresowanie ze strony funduszy, które mogą zechcieć uzupełnić swoje portfele o pakiet akcji ITI.

Bogusław Taźbirek, analityk PBK AM

- Powodzenie oferty będzie zależało przede wszystkim od ceny akcji. Jeśli będzie przystępna, to o uplasowanie emisji ITI powinien być spokojny. Przy tak dużej ofercie szczególną rolę będą odgrywali inwestorzy instytucjonalni, a mniejszą indywidualni. Z pewnością oferujący robili wstępne zabiegi nakłaniające największe fundusze emerytalne do zakupu akcji i mają spore rozeznanie, jak one przyjmą emisję. Właśnie postawa OFE może przesądzić o sukcesie oferty.

Stefan Knopik, doradca inwestycyjny BM BPH PBK

- Uważam, że oferta ITI dojdzie do skutku. Będzie to pierwsza duża emisja od dwóch lat i rynek jej oczekuje. Będzie to także pierwszy emitent, który powinien poważnie zainteresować OFE. Spółka będzie reprezentantem nowej branży, o dużej kapitalizacji, co jest dodatkowym atutem ITI. Można spodziewać się również znaczącej płynności akcji po debiucie.

Obecność na giełdzie w Luksemburgu jest potwierdzeniem wiarygodności holdingu. Wydaje się również, że termin oferty został wybrany optymalnie. Spółka pozyska szybko kapitał w obliczu lepszych perspektyw rozwoju rynku medialnego.

Nie dokonywaliśmy wyceny, gdyż nie ustalono widełek, a właśnie cena będzie miała zasadnicze znaczenie dla powodzenia emisji.

Andrzej Szymański, analityk BIG BG

- Struktura spółki jest bardzo skomplikowana. W tej sytuacji inwestorzy powinni m.in. dokładnie przeanalizować powiązania między spółkami grupy i ich stan prawny, aby sprawdzić, czy kupują to, za co mają zapłacić. Ostatnie znaczące spadki na światowych giełdach z pewnością będą miały wpływ na powodzenie emisji.

Michał Szymański, analityk ING IM Polska

- Wartość oferty ITI może zamknąć się w przedziale 400- -500 mln USD. Wydaje się, że powinna ona być bliższa 400 mln USD. Wartość spółki zaniża głównie niejasna struktura organizacyjna. Mimo to oferta ITI powinna spotkać się ze sporym zainteresowaniem inwestorów. Potencjalnych nabywców akcji mogą zachęcić jej perspektywy rozwoju oraz branża. Poza tym inwestorzy już od dawna z utęsknieniem czekają na dużą ofertę na rynku pierwotnym.

Grzegorz Stulgis, doradca inwestycyjny Credit Suisse

do 14 zł

- Sądzę, że 14 zł za akcję jest sumą dosyć wygórowaną. Atrakcyjność oferty wyraźnie obniża nieczytelna struktura organizacyjna holdingu. Oferta ma szanse powodzenia, jeśli cena akcji spółki zostanie ustalona na rozsądnym poziomie. Dużo będzie zależało od postawy inwestorów instytucjonalnych. Szczególnie ważne będzie zachowanie funduszy emerytalnych, które dysponują sporymi środkami.

Grzegorz Leszczyński, prezes IDM

- Moim zdaniem, bardzo trudno będzie z sukcesem uplasować tę emisję na rynku. Mimo że struktura własności w spółkach tego typu jest rozbudowana, to nie oznacza, by była aż tak skomplikowana. Utrudnia to nie tylko pozytywny odbiór przez potencjalnych inwestorów, ale również rzetelną analizę. Z drugiej strony, wyniki finansowe spółki pozostawiają wiele do życzenia.

Tomasz Lalik, analityk BDM

8 zł

- Oferta ITI będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów instytucjonalnych. Spółka w przyszłości będzie miała znaczny udział w indeksach. Indywidualni gracze również powinni być zainteresowani ofertą, gdyż tak dużej emisji już dawno nie było.

Są jednak czynniki ryzyka, m.in. nie do końca przejrzysta struktura grupy kapitałowej. Ponadto ITI podlega prawu luksemburskiemu, które znacznie odbiega od polskiego. Rada Dyrektorów holdingu ma szerokie kompetencje, chociażby w kwestii kapitału docelowego lub premii od zysku netto. Nie można też wykluczyć, że po debiucie niektórzy udziałowcy (np. BRE Bank) mogą pozbywać się akcji. Można zaryzykować stwierdzenie, że oferta będzie atrakcyjna, gdy cena nie przekroczy 8 zł.

Rafał Gębicki, niezależny doradca inwestycyjny

10 zł

- Wydaje się, że ostatnio klimat inwestycyjny dla ofert pierwotnych wyraźnie się poprawił. Jednak w przypadku ustalenia wysokiego przedziału cenowego nie liczyłbym na zainteresowanie ofertą ITI. Myślę, że 10 zł byłoby ceną rozsądną. Oczekuję sporego popytu na akcje spółki ze strony funduszy. Mogą one kupować akcje ITI, traktując to jako inwestycję długoterminową.

Radosław Biadoń, analityk BDM PKO BP

- Nie chcę odnosić się do wycen CA IB i BRE Banku. Najważniejsza będzie cena podana przez samą spółkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kluczem cena akcji