Kluczem do transformacji jest chmura

Partnerem publikacji jest Chmura Krajowa
opublikowano: 06-09-2021, 16:02
aktualizacja: 08-09-2021, 09:52

Transformacja cyfrowa to modna fraza. Jednak tych, którzy zmieniają polskie przedsiębiorstwa zgodnie z jej zasadami, wciąż jest zbyt mało. Co zrobić abyśmy awansowali do grona liderów innowacji? Odpowiedź znajdziecie w chmurze

W opublikowanym w czerwcu Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska poprawiła swój wynik z poprzednich edycji, ale nadal zalicza się do tzw. początkujących innowatorów razem z Bułgarią, Chorwacją, Węgrami, Łotwą, Rumunią i Słowacją. Na pozycji lidera niezmiennie Szwecja, a zaraz za nią Finlandia, Dania i Belgia. Wg autorów raportu do naszych mocnych stron należą postępująca digitalizacja i potencjał intelektualny. Spośród badanych w ramach rankingu wskaźników najlepiej wypadamy pod względem umiejętności tworzenia aplikacji. To nic dziwnego, bo wśród 500 tys. osób zatrudnionych w sektorze IT ponad połowa pracuje w firmach tworzących oprogramowanie. Wciąż jednak nie dorobiliśmy się polskiego jednorożca, choćby firmy takiej jak Booksy, Brainly czy DocPlanner, które wielokrotnie są wymieniane jako kandydaci do tego tytułu.

Digitalizacja zwiększa tempo rozwoju firm, zmniejsza koszty działania i zapewnia narzędzia, dzięki którym przedsiębiorstwa wprowadzają innowacje, dostosowując produkty i usługi do szybko zmieniających się oczekiwań rynku. Jeśli firma działa w jednej z tradycyjnych branż, a chce skutecznie walczyć o rynek, musi zadbać o dobrze przygotowaną cyfrową transformację. Tego procesu nie da się już dziś przeprowadzić bez wykorzystania rozwiązań chmurowych, bo tradycyjny model IT coraz częściej wyczerpuje swoje możliwości, zwłaszcza w wykorzystywaniu takich technologii jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, internet rzeczy czy analityka wielkich zbiorów danych.

— Coraz więcej nowoczesnych technologii rozwija się wyłącznie w środowisku chmurowym. Chmura ściśle wiąże wydatki z faktycznie wykorzystywanymi zasobami. Zapewnia skalowalność, zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo. Wspiera wykorzystanie zwinnych metodyk i umożliwia automatyzację powtarzalnych procesów, a dzięki temu daje przedsiębiorstwom narzędzia, by efektywniej prowadziły swój biznes — mówi Michał Potoczek, szef Operatora Chmury Krajowej (OChK).

Chmurowe przyspieszenie

Choć historia chmury liczy niespełna dwie dekady, jej wykorzystanie w coraz bardziej scyfryzowanej gospodarce stale rośnie. Według najnowszych prognoz firmy Gartner globalne wydatki firm na usług chmurowe wzrosną w 2021 roku o ponad 23 proc. do poziomu 332 mld dolarów. Ponad jedna trzecia tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwiązania SaaS, czyli oprogramowanie sprzedawane jako usługa w chmurze.

Tendencja wzrostowa jest dobrze widoczna także w danych Eurostatu, na temat rosnącego z roku na rok wykorzystania usług chmurowych na starym kontynencie. Statystyki potwierdzają jednocześnie, że skala uchmurowienia poszczególnych gospodarek jest ściśle skorelowana z poziomem innowacyjności. W jednym i drugim rankingu dominują Skandynawowie, a w ogonie tego wyścigu plasują się kraje naszego regionu. W obu zestawieniach Polska poprawiła swoją pozycję przez ostatnie lata. Jeszcze w 2018 roku z usług chmurowych korzystało zaledwie 11 proc. polskich przedsiębiorstw, w 2020 już ponad 24 proc. To imponująca dynamika, zwłaszcza że w skali całej UE odsetek ten rósł dużo wolniej — z 24 do 26 proc. Patrząc jednak na lidera zestawienia, Finlandię, gdzie 3 na 4 firmy korzystają już z chmury, mamy jeszcze olbrzymią przestrzeń do zagospodarowania.

Dostrzegają to wielcy globalni gracze chmurowego rynku. W ciągu ostatnich dwóch lat firmy Google i Microsoft zadeklarowały wielomiliardowe inwestycje zarówno w budowę własnej infrastruktury chmury publicznej w Polsce, jak i w intensywne podnoszenie kompetencji, by umożliwić polskim przedsiębiorstwom pełne wykorzystanie potencjału chmury. Obie firmy zawarły strategiczne sojusze z Chmurą Krajową, która w ciągu niespełna trzech lat od utworzenia spółki wyrosła na jednego z kluczowych graczy na rynku rozwiązań chmurowych w Polsce.

Google, trzeci pod względem udziałów rynkowych dostawca chmury na świecie, w kwietniu tego roku uruchomił już tzw. region Google Cloud Warszawa. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej, 25. tego typu ośrodek Google na świecie, a zarazem jedyny, jaki firma otworzy w tym roku w Europie.

Naturalny etap rozwoju

Z rozwiązań Google Cloud korzysta już wiele polskich firm, które zgodnie podkreślają, że wejście w chmurę to wyraźne wsparcie w rozwoju i realizacji biznesowej strategii.

Migracja rozwiązań IT na Google Cloud Platform była dla nas naturalnym etapem rozwoju. W chmurze mamy cały nasz system SAP i aplikacje webowe. Usługi chmurowe wspierają nasz biznes, są bardzo ważnym czynnikiem rozwoju i ekspansji — mówi Lucyna Michniewicz-Ślaska, CIO firmy z branży wyposażenia wnętrz VOX.

Nasze oddziały działają już nie tylko w Polsce, ale też w Rosji, na Białorusi, w Rumunii, Bułgarii, Niemczech, we Francji, Indiach i Meksyku. Jest to możliwe m.in. dzięki dużej dostępności i skalowalności naszych chmurowych systemów IT — dodaje.

Dalsza ekspansja, ale także duże wahania w poziomie wykorzystania dotychczasowej infrastruktury były kluczowymi powodami, dla których do chmury swoją aplikację przeniosło Booksy, polski start-up, który działa już na 25 rynkach, łącząc usługodawców z ich klientami. Firma zmigrowała do Google Cloud wszystkie usługi systemowe i back-end swojego serwisu, bez przerw w dostępności aplikacji dla użytkowników. Start-up korzysta z otwartego oprogramowania służącego do automatyzacji procesów uruchamiania, skalowania i zarządzania aplikacją. Dzięki temu może się koncentrować na jej rozwoju oraz szybszym wprowadzaniu nowości dla użytkowników.

Współpraca z Chmurą Krajową zagwarantowała nam właściwy dobór narzędzi Google Cloud, ich konfigurację oraz optymalizację technologiczną i kosztową. To pozwoliło znacznie unowocześnić Booksy w stosunkowo krótkim czasie, biorąc pod uwagę rozmiary tego projektu — mówił po zakończeniu migracji Paweł Sobkowiak, CTO Booksy.

Po chmurę coraz śmielej sięgają także tradycyjne przedsiębiorstwa, w tym państwowe spółki, takie jak PKP Intercity. Kilka miesięcy temu firma rozpoczęła współpracę z Chmurą Krajową, by opracować i wdrożyć narzędzia do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji przyszłej dostępności taboru. Rozwiązanie ma zoptymalizować jego wykorzystanie oraz określić potrzeby związane z okresowymi przeglądami technicznymi największego polskiego przewoźnika w ruchu osobowym.

Przygotowujemy się do systematycznego zwiększania liczby uruchamianych połączeń i wzrostu liczby pasażerów. Opracowywane narzędzie będzie w tym bardzo pomocne — tłumaczył na majowej konferencji prasowej Adam Laskowski z zarządu PKP Intercity.

Czas na roadshow

Firmy korzystające z chmury doceniają bardziej wydajną i elastyczną infrastrukturę, która jest zarządzana i utrzymywana przez dostawcę. Daje możliwość korzystania z najnowszych technologii bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych, bo w chmurze płaci się za faktycznie wykorzystane zasoby. W pełni bezpieczny dostęp do światowych rozwiązań daje także możliwość prowadzenia zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym i podejmowania na ich podstawie kluczowych decyzji biznesowych. Jednocześnie lokalizacja infrastruktury w kraju jest gwarancją bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych na terytorium RP.

Jeśli jesteś menedżerem zarządzającym dużą firmą i chcesz wiedzieć, jak chmura obliczeniowa może w praktyce przyspieszyć rozwój twojej organizacji, weź udział w jednym z regionalnych spotkań z ekspertami Chmury Krajowej i Google Cloud, które ruszają już od połowy września. W programie liczne przykłady zastosowań chmury obliczeniowej w różnych branżach gospodarki, opowiadane przez praktyków biznesu oraz czas na networking. Rejestracja na www.przyspieszzchmura.pl.

Chmura od A do Z

Cykl spotkań biznesowych dla managerów

Harmonogram

16.09 – Katowice

30.09 – Kraków

14.10 – Poznań

29.10 – Gdańsk

18.11 – Łódź

02.12 - Wrocław

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane