Kluczowa część krzywej rentowności USA najbardziej płaska od 2007 roku

opublikowano: 12-08-2019, 20:00

Różnica między rentownością obligacji 2-letnich i 10-letnich USA spadła w poniedziałek do zaledwie 6 pkt. bazowych, co oznacza najbardziej płaską krzywą rentowności w tym zakresie zapadalności od 2007 roku.

Wzrost cen po tzw. długiej stronie krzywej rentowności spowodowała zmniejszenie spreadu między rentownościami obligacji 2- i 10-letnich. W przypadku „dwulatek” wynosiła ok. 1,58 proc., a „dziesięciolatek” ok. 1,65  proc.

Rentowność obligacji 10-letnich spadła prawie o połowę od wieloletniego szczytu z października ubiegłego roku, kiedy wynosiła 3,25 proc.

Bardziej płaska krzywa rentowności traktowana jest jako sygnał ostrzegawczy, że polityka monetarna jest zbyt restrykcyjna. Odwrócenie krzywej, czyli wzrost rentowności papierów o krótszym terminie wykupu powyżej rentowności obligacji o dłuższym terminie zapadalności, jest uważane za sygnał zapowiadający recesję.

Krzywa rentowności USA jest już odwrócona między rentownościami bonów 3-miesięcznych i obligacji 10-letnich. Inwestorzy wskazują, że większe znaczenie ma jednak odwrócenia krzywej rentowności w zakresie obligacji 2- i 10-letnich, do którego wciąż nie doszło. Podkreślają, że daje to szansę Fed na przygotowanie „bezpiecznego lądowania” amerykańskiej gospodarce w drodze cięcia stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA