Kluczowe przepisy mające uszczelnić VAT mogą okazać się martwe

  • PAP
opublikowano: 08-08-2019, 06:56

Podzieloną płatność zastosuje tylko ten, kto zapłaci równo 15 000 zł brutto. Wystarczy jednak, że na fakturze będzie kwota 15 001 zł, a uniknie tego obowiązku, pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Kluczowe przepisy mające uszczelnić VAT mogą okazać się martwe – uważa część ekspertów - podaje czwartkowy "DGP". Jak dodano w artykule, wszystko przez uchwaloną dopiero co nowelizację ustawy o VAT (czeka ona jeszcze na rozpatrzenie senackich poprawek przez Sejm).

Pierwotne założenie Ministerstwa Finansów było takie, by podzielona płatność była obowiązkowa w przypadku faktur opiewających na więcej niż 15 tys. zł. Problem w tym, że przepisy wprowadzające taki obowiązek odsyłają do zapisów w innej ustawie – Prawo przedsiębiorców (art. 19 pkt 2). A tam mowa jest o konkretnej kwocie – 15 tys. zł oraz "wartości transakcji przekraczającej 15 tys. zł". A "kwota" to przecież nie "wartość transakcji" - analizuje "DGP".

"W świetle tego kwota, o której mowa w art. 19 pkt 2 prawa przedsiębiorców, to 15 tys. zł. Nie mniej i nie więcej" – uważa Marek Kwietko-Bębnowski, doradca podatkowy, który wypowiedział się dla dziennika. Tego samego zdania jest Andrzej Nikończyk, partner w KNDP. "W uchwalonej ustawie obowiązkowy split payment dotyczy tylko faktur, w których ogólna należność to dokładnie 15 tys. zł" – potwierdza.

"DGP" zauważa, że w pierwotnym projekcie nowelizacji zapisano to inaczej - limit 15 tys. zł miał być powiązany z transakcją, a nie z fakturą. Potem jednak, po konsultacjach społecznych, resort finansów zmienił zapis i wyjaśnił wprost: "odesłanie do przepisu ustawy – Prawo przedsiębiorców dotyczy wyłącznie kwoty". Dziennik zauważa, że w takiej wersji projekt przyjęły kolejno: rząd, Sejm i Senat.

W rozmowie z "DGP" obecnej wersji przepisów broni Krystian Łatka z Instytutu Studiów Podatkowych. "Oczywiście, że chodziło o faktury o wartości powyżej 15 tys. zł, a nie wyłącznie te, które opiewają na tę kwotę" – mówi. Z kolei resort finansów, mimo pytań skierowanych przez dziennikarzy "DGP", nie skomentował sprawy.

"DGP" przypomina, że obowiązkowy split payment ma już 1 listopada objąć towary i usługi z branż wrażliwych (m.in. smartfony i laptopy).

Podatki, VAT, paragony
fot. ARC
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane