Kluczowy dzień dla debiutu PGNiG

Anna Bytniewska
opublikowano: 08-08-2005, 00:00

Dziś minister Socha ma zdecydować, czy we wrześniu wyśle PGNiG na giełdę. W siedzibie resortu „kibicować” mu będą związkowcy.

Jacek Socha, minister skarbu, jako walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), ma podjąć uchwałę o upublicznieniu 18 proc. akcji PGNiG, pochodzących z podwyższenia kapitału. Debiut miałby nastąpić 23 września.

Nie można jednak wykluczyć, że minister, który znajduje się między młotem a kowadłem, żadnej decyzji nie podejmie. Z jednej strony obecna opozycja domaga się zablokowania tego projektu, z drugiej — część członków rządu Marka Belki naciska na przedwyborczy debiut. W ostatnich dniach uaktywniła się zwłaszcza Małgorzata Ostrowska, wiceminister gospodarki. Na ubiegły piątek zwołała nawet briefing na temat PGNiG, który w ostatniej chwili został odwołany.

Tymczasem związkowcy zapowiadają, że dzisiaj zbiorą się przed salą obrad walnego.

— Obawiamy się, że minister może je przerwać. Zastanawia nas bowiem zaproszenie od Stanisława Speczika, wiceministra skarbu, na wtorkowe spotkanie w sprawie udostępnienia akcji pracowniczych i przedstawienia harmonogramu prywatyzacji PGNiG. Sądzimy, że może to być próba odwrócenia zaplanowanej kolejności wydarzeń, zgodnie z którą najpierw miał nastąpić debiut, a dopiero potem akcje mieli otrzymać pracownicy. To mogłoby oznaczać przełożenie terminu emisji. Dla nas akcje pracownicze nie są najważniejsze. Nie możemy jednak odrzucić zaproszenia, bo narazimy się na pretensje załogi — twierdzi Bolesław Potyrała, przewodniczący Solidarności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kluczowy dzień dla debiutu PGNiG