Kluczowy krok powiatu żywieckiego

Anna Pronińska
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

Specyfikacja przetargu dopięta. Mimo wyborów budowa szpitala w PPP staje się coraz bardziej realna.

Specyfikacja przetargu dopięta. Mimo wyborów budowa szpitala w PPP staje się coraz bardziej realna.

Jest szansa, że jeszcze w pierwszym kwartale 2011 r. powiat żywiecki, który planuje budowę nowej siedziby szpitala w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zakończy wybór partnera do inwestycji.

— Zarząd powiatu zatwierdził specyfikację przetargową. Teraz zainteresowane podmioty mogą składać oferty. Termin mija 5 grudnia. Niewykluczone, że zostanie wydłużony, jeśli pojawią się dodatkowe pytania — mówi Tomasz Baron, rzecznik starostwa żywieckiego.

O inwestycję w Żywcu, szacowaną na 150-200 mln zł, stara się siedem podmiotów (początkowo było dziewięć). To InterHealth Canada oraz konsorcja z udziałem takich firm, jak: Vamed, Szpitale Polskie, Warbud, Hochtief Polska, Strabag i Karmar.

— Dotarcie do tego etapu i rozesłania specyfikacji przetargowej do firm jest sukcesem powiatu. Czy całkowitym? Okaże się dopiero w momencie złożenia ofert przez prywatne podmioty. Jeśli w trybie negocjacji stronom udało się wypracować kompromis, spodziewałbym się dużego zainteresowania firm. Przykład Żywca pokazuje, że można realizować podobne przedsięwzięcia — mówi mecenas Michał Prochwicz z kancelarii Krassowski, zajmującej się m.in. PPP.

Podkreśla, że partnerstwo powinno być przedsięwzięciem wieloletnim.

— Dlatego strona prywatna musi mieć poczucie, że jest przyzwolenie społeczne i polityczne. Jego brak może storpedować każdą inicjatywę PPP — dodaje Michał Prochwicz.

— Nie sądzę, by wybory samorządowe pokrzyżowały nam plany inwestycyjne w PPP. Powiat jest zbyt poważnym kontrahentem, by wycofywać się z priorytetowych przedsięwzięć. Liczymy, że przynajmniej jedna lub dwie oferty wpłyną i będziemy mogli dopiąć procedurę w I kwartale 2011 r. — dodaje Tomasz Baron.

Zadaniem partnera prywatnego w Żywcu będzie zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie obiektem przez określony czas oraz czerpanie zysków ze świadczenia podstawowych usług medycznych. Inwestor będzie też musiał zapewnić bezpłatnie leczenie w tych specjalnościach, jakie powinny być w szpitalu powiatowym w ramach kontraktu z NFZ. Budowa szpitala na 300 łóżek zajmie 2-2,5 roku. Obiekt ma powstać do końca 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu