Kłusownicy dziesiątkują afrykańskie słonie

  • DI
opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Policja tanzańska aresztowała w Dar es-Salam od dawna poszukiwanego kłusownika, który zgromadził około 340 części kłów i 75 całych kłów pochodzących od 117 słoni.

Polował on wraz z siedmioma wspólnikami na będące pod ścisłą ochroną zwierzęta nie tylko na terenie Tanzanii, ale także w Mozambiku. Hamisi Kigwangalia, minister zasobów naturalnych Tanzanii, ogłosił, że państwo daje miesiąc wszystkim osobom posiadającym kły na ich złożenie w urzędach państwowych. Gwarantuje im, że nie będą ścigane za kłusownictwo i nielegalne posiadanie kości słoniowej. Od 2016 r. tanzańska policja zatrzymała około 1000 kłusowników, często uzbrojonych w broń wojskową. W lutym tego roku na 15 lat więzienia skazano Yanga Fenlana, Chińczyka zwanego królem kości słoniowej, pod zarzutem prowadzenia skupu nielegalnie pozyskanej kości słoniowej.

W latach 2000-14 kupił od kłusowników 860 kłów. Nielegalny handel kością słoniową prosperuje dzięki wielkiemu zapotrzebowaniu rynków azjatyckiego i bliskowschodniego — kość słoniowa jest tam poszukiwana dla potrzeb medycyny tradycyjnej oraz do wyrobu biżuterii. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w populacji słoni na kontynencie afrykańskim nastąpił największy spadek od 25 lat — jest tam ich obecnie 415 000, o 111 000 mniej niż w poprzednim dziesięcioleciu. Co roku ich liczba zmniejsza się o 30 000. Tanzania jest krajem, w którym żyje najwięcej słoni, a zarazem krajem, w którym ich populacja zmniejsza się najszybciej — w latach 2009-14 zmalała o 60 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu