Knauf Pack wybuduje fabrykę opakowań

Katarzyna Kozińska
13-12-2004, 00:00

Inwestor nie doczekał się na Whirlpoola, który miał mu udostępnić miejsce pod zakład, więc przytulił się do konkurencyjnego Electroluxa.

Knauf Pack, producent opakowań wytwarzanych m.in. na potrzeby producentów AGD, wybuduje w 2005 r. w Polsce nową fabrykę.

Zakład stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a nie jak pierwotnie planowano — we Wrocławiu. Inwestor zmienił lokalizację, bo nie doczekał się zgody koncernu Whirlpool, który miał udostępnić grunty pod budowę fabryk przyszłych kooperantów.

— Do połowy stycznia będą znane szczegóły projektu. Nadal chcemy współpracować z Whirlpoolem, tak jak z każdym dużym producentem — zapewnia Michał Jakubowski, prezes Knauf Pack w Polsce.

Na razie jednak miejsca pracy w fabryce opakowań pracownicy będą zawdzięczać Electroluxowi, innemu producentowi AGD, którego obecność w strefie wałbrzyskiej miała dla Knaufa spore znaczenie.

Whirlpool zapowiedział, że dzięki jego najnowszej inwestycji w fabrykę sprzętu AGD przyjdą do Polski inwestować także kooperanci koncernu, głównie z Włoch. Koncern zadeklarował, że wyłoży na swoje projekty ponad 550 mln zł i zatrudni około 1000 osób. Kolejne 500 miejsc pracy mieli utworzyć poddostawcy. Tymczasem po fali zainteresowania możliwością zainwestowania w Polsce, na terenie wykupionym przez Whirlpool, zapał partnerów koncernu wystygł. W ciągu 9 miesięcy decyzję o inwestycji podjęła tylko jedna firma. Dwie, których wejście jeszcze w tym roku zapowiedziała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, tego nie zrobiły.

Przedstawiciele Whirlpoola w Polsce uspokajają.

— Sprowadziliśmy wielu poddostawców do Polski, kiedy zainwestowaliśmy w Polar. Teraz także rozmawiamy z różnymi firmami, ale o szczegółach nie możemy mówić —mówi Uwe Horlacher, szef fabryki Whirlpoola we Wrocławiu.

Samorząd Wrocławia nie narzeka, bo koncern i tak stale zatrudnia nowych pracowników.

— Przyznaję jednak, że hiszpański właściciel Wrozametu wykazuje większą aktywność. Dwie firmy już namówił — dodaje Paweł Panczyj z biura prezydenta Wrocławia.

2005 r. będzie sezonem największych inwestycji w branży AGD. Whirlpool, Electrolux i Bosch Siemens wyłożą ponad 840 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Knauf Pack wybuduje fabrykę opakowań