KNF: 450 tys. zł kary dla Nationale-Nederlanden PTE

PAP
opublikowano: 21-11-2017, 20:46
aktualizacja: 21-11-2017, 20:46

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA karę pieniężną w wysokości 450 tysięcy złotych, wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu KNF.

W komunikacie zaznaczono, że podczas posiedzenia KNF jednogłośnie nałożyła na Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA karę pieniężną w wysokości 450 tysięcy złotych za naruszenie przez Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny art. 139 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, "w związku z brakiem dążenia do osiągnięcia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa i rentowności lokaty dokonanej w akcje spółki publicznej".

Jednocześnie KNF, jak podano, zdecydowała we wtorek o upublicznieniu informacji o postepowaniu w sprawie naruszenia ustawy o ofercie publicznej, w związku z transakcjami na akcjach spółki Devoran SA.

Z komunikatu wynika m.in., że wszczęto dwa postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z podejrzeniem naruszenia ustawy o ofercie, "polegającego na niepoinformowaniu o nabyciu lub zbyciu znacznego pakietu akcji spółki Devoran S.A.".

"KNF informuje jednocześnie, że obrót akcjami spółki Devoran S.A. zostanie wznowiony począwszy od drugiego dnia po dniu publikacji niniejszego komunikatu. Ponadto KNF informuje, że Urząd Komisji będzie monitorował obrót akcjami spółki Devoran S.A. po jego wznowieniu, a w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na dokonywanie manipulacji na rynku zostaną podjęte odpowiednie środki prawne, z żądaniem od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. zawieszenia obrotu tymi akcjami włącznie" - głosi komunikat komisji.

Spółka giełdowa Devoran SA zajmuje się m.in. obrotem nieruchomościami komercyjnymi. 21 września br., na wniosek KNF, zawieszono obrót akcjami spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu