KNF broni zakazu wynagradzania pośredników kredytowych

WST
31-01-2017, 18:57

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko w sprawie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców przewidzianego w projekcie ustawy o kredycie konsumenckim oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

KNF podkreśla, że w celu ograniczenia możliwości wystąpienia w Polsce negatywnych zjawisk o charakterze systemowym, UKNF już na wczesnym etapie prac legislacyjnych nad projektem ustawy postulował wprowadzenie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców.  

KNF
Zobacz więcej

KNF

SZYMON LASZEWSKI/FORUM

KNF uważa, że wynagrodzenie jest obecnie wypłacane pośrednikowi przez bank, co nie oznacza, że kredyt wzięty bezpośrednio w banku jest dla klienta tańszy. Obecnie klient ponosi takie same koszty skorzystania z usługi kredytowej bez względu na to, czy zaciąga kredyt bezpośrednio w banku czy przy udziale pośrednika. Można zatem sformułować tezę, że klient zawierający umowę kredytową bez udziału pośrednika, płaci za pośredników.

Zdaniem Komisji, trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że proponowane podejście wyeliminuje pośredników z rynku. Pośrednicy nie oferują bowiem swych usług wyłącznie w obszarze kredytu hipotecznego, ale i wykonują inne usługi.

Według KNF, zarzut iż „wprowadzenie bardziej restrykcyjnego rozwiązania krajowego może ograniczyć kredytobiorcom dostęp do usług profesjonalnego doradztwa (...)” nie jest prawdziwy. 

Z treści sformułowanego zarzutu można wnioskować, że kredyt hipoteczny powinien być łatwo dostępny. Tymczasem należy przede wszystkim pamiętać, że jest to specyficzna umowa, wiążąca strony na wiele lat, w odniesieniu do której w pełni powinny być stosowane zasady odpowiedzialnego kredytowania, a dokonanie przez kredytobiorcę analizy oferty banków będzie prowadzić do wzrostu jego świadomości co do charakteru tego rodzaju umowy – napisała w komunikacie KNF.

Komisja zakwestionowała również dane opracowane w raporcie PwC. Twierdzi, że skala działalności pośredników w obszarze kredytu hipotecznego jest mniejsza, niż prezentuje to raport PwC. Z informacji dostępnych UKNF wynika, że w 2015 r. zostało udzielonych 71 600 kredytów hipotecznych z udziałem pośredników (vs 85 200 kredytów według danych PwC) na łączną wartość około 16 mld zł (vs 19 mld zł według danych PwC), co stanowi 39 proc.wartości wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. Dodatkowo należy wskazać, że według danych UKNF, tylko nieco więcej niż co trzeci kredyt był udzielany z udziałem podmiotów pośrednictwa kredytowego – a nie co drugi, jak podaje PwC.

Więcej w komunikacie KNF>>Stanowisko UKNF ws. pośredników kredytowych.pdf

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / KNF broni zakazu wynagradzania pośredników kredytowych