KNF chce w 2007 roku opracować założenia nowej strategii nadzoru

(Marek Druś)
opublikowano: 07-12-2006, 16:11

Chcemy wprowadzić inną metodologię nadzoru, opartą o kryterium ryzyka, powiedział wiceszef KNF Marcin Gomoła.

Komisja Nadzoru Finansowego planuje w 2007 roku opracować założenia nowej strategii nadzoru, która będzie opierała się na badaniu ryzyka poszczególnych podmiotów i produktów rynku finansowego - poinformował wiceprzewodniczący KNF Marcin Gomoła.

"Chcemy wprowadzić inną metodologię nadzoru, opartą o kryterium ryzyka" - powiedział Gomoła dziennikarzom.

Nowa metodologia będzie polegać na tym, że podmioty i produkty o potencjalnie większym ryzyku dla klienta będą objęte prewencyjnym nadzorem. Założenia tej metodologii powinny zostać opracowane w przyszłym roku.

"Będę się starał, aby to było w pierwszym półroczu przyszłego roku" - powiedział wiceprzewodniczący KNF.

Nowa metodologia będzie podobna do standardów, jakimi posługują się organy nadzoru i regulacji z Europy Zachodniej, jak np. brytyjska FSA. W tym celu KNF planuje podjąć współpracę z brytyjskim regulatorem.

"Jesteśmy po wstępnych rozmowach z FSA. Wprowadzenie tego systemu zajęło FSA 6 lat. To jest ogromna praca i jeśli uda się ją wykonać w trakcie trwania tej kadencji, to będzie duży sukces" - powiedział Gomoła.

Nowa metodologia będzie rozróżniała podmioty i produkty bardziej i mniej ryzykowne.

"Istotne będzie to, jakie ryzyko niesie dany podmiot. Niektóre obszary rynku i podmioty będą ściślej nadzorowane, np. podmioty, które są bardziej narażone na ryzyko kursowe czy zmiany koniunktury giełdowej" - powiedział Gomoła.

"Chcemy dobrze ustalić kryterium istotności - które podmioty są naprawdę istotne z punktu widzenia nadzoru" - dodał.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KNF chce w 2007 roku opracować założenia nowej strategii nadzoru