KNF do 12 września czeka na zgłoszenia banków ws. SKOK Wybrzeże

PAP
opublikowano: 30-08-2017, 10:31
aktualizacja: 30-08-2017, 10:31

Banki zainteresowane udziałem w restrukturyzacji SKOK Wybrzeże mogą do 12 września br. zgłaszać się do Komisji Nadzoru Finansowego, poinformowała KNF.

Zobacz więcej

Szymon Łaszewski

W komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że umorzyła postępowanie w sprawie przejęcia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku (SKOK Wybrzeże) przez inną spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Jednocześnie komisja postanowiła zbadać możliwości przejęcia tej kasy przez bank.

"W związku z tym, kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji SKOK Wybrzeże, KNF w terminie 14 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Wybrzeże" - napisano w komunikacie.

Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF do 12 września 2017 r. włącznie, a by uzyskać informacje o sytuacji SKOK Wybrzeże, mogą zwracać się bezpośrednio do zarządcy komisarycznego tej kasy - podaje KNF.

KNF wprowadziła zarząd komisaryczny w SKOK Wybrzeże 8 sierpnia 2016 roku.

Według niedawnej informacji KNF o sytuacji w sektorze SKOK w I kwartale br., na koniec marca 2017 r. 29 kas oraz Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, a dziewięć kas realizowało programy naprawcze zatwierdzone przez KNF.

Z kolei w okresie sprawowania przez KNF nadzoru nad sektorem SKOK (czyli od końca 2012 roku) do końca I kwartału 2017 r. włącznie zawieszona została działalność ośmiu kas (do sądów zostały skierowane wnioski Komisji o ogłoszenie upadłości tych kas), siedem kas zostało przejętych przez banki (ostatnio 10 sierpnia KNF wyraziła zgodę na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK przez ING Bank Śląski), jedna kasa została przejęta przez inną kasę, a dwie kasy połączyły się po uzyskaniu zgody KNF.

Generalnie w tym okresie liczba kas prowadzących działalność zmniejszyła się o 16, do 39 podmiotów.

Natomiast już w II kwartale 2017 r. KNF zawiesiła działalność dwóch kas i skierowała wnioski do sądu o ogłoszenie ich upadłości (chodzi o Twoją SKOK i SKOK Nike).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu