KNF identyfikuje 11 banków jako instytucje o znaczeniu systemowym

  • PAP
opublikowano: 08-08-2018, 12:59

Komisja Nadzoru Finansowego identyfikuje 11 banków jako inne instytucje o znaczeniu systemowym oraz zdecydowała o nałożeniu na dziewięć z nich buforów kapitałowych - podała Komisja w komunikacie.

KNF decyzją z 31 lipca zidentyfikował Alior Bank jako inną instytucję o znaczeniu systemowym i nałożył na bank bufor w wysokości 0,25 proc. ekspozycji na ryzyko. KNF informował również z końcem lipca, że uchylił decyzje z 4 października 2016 r. identyfikujące Getin Noble Bank oraz Bank Millennium jako inne instytucje o znaczeniu systemowym i nakładające na te banki bufory kapitałowe.

Komisja podwyższyła bufor instytucji o znaczeniu systemowym dla PKO BP (do 1 proc. łącznej ekspozycji na ryzyko) i Banku Pekao (do 0,75 proc.) Do 0,75 proc. ekspozycji na ryzyko zmniejszony został bufor dla mBanku. Utrzymano z kolei bufory dla: BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Banku BGŻ BNP Paribas, Deutsche Bank Polska oraz Banku Handlowego.

Bank Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Bank zostały uznane za instytucje o znaczeniu systemowych, jednak Komisja nie nałożyła na te banki buforów kapitałowych.

Komisja podała, że identyfikacja "innych instytucji o znaczeniu systemowym" odbywa się w oparciu o następujące kryteria: wielkość, znaczenie dla gospodarki RP i Unii Europejskiej, znaczenie działalności transgranicznej oraz wzajemne powiązania z systemem finansowym.

KNF zobowiązuje banki do utrzymywania bufora instytucji o znaczeniu systemowym na zasadzie indywidualnej i skonsolidowanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu