KNF o polityce dywidendowej m.in. w bankach spółdzielczych

PA P
opublikowano: 22-05-2018, 18:44
aktualizacja: 22-05-2018, 18:48

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła założenia stanowiska w sprawie polityki dywidendowej w perspektywie średnioterminowej banków spółdzielczych i zrzeszających, a także domów maklerskich, TFI, PTE oraz firm ubezpieczeniowych - poinformowała KNF w komunikacie.

"Celem publikacji założeń jest ułatwienie podmiotom rynku finansowego nadzorowanym przez KNF ramowego planowania finansowego związanego z wypłatą dywidendy w średnim terminie" - głosi komunikat.

I tak KNF rekomenduje np., by w następnych latach dywidendę z zysku mogły wypłacać jedynie banki spółdzielcze nierealizujące działań naprawczych, pozytywnie ocenianie (ocena BION nie gorsza niż 2,5), a także posiadające współczynnik kapitału podstawowego Tier I (CET1) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 punkta procentowego, posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 p.p., posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) nie niższy niż wymagane minimum podwyższone o 1,5 p.p.

"Rekomenduje się, by banki spełniające jednocześnie powyższe kryteria mogły wypłacić do 75 proc. wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję. Możliwość wypłaty dywidendy do 100 proc. z wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję rekomenduje się wyłącznie dla banków spółdzielczych, które spełniają wszystkie powyższe kryteria oraz nie korzystają z możliwości pomniejszania podstawy tworzenia rezerw celowych" - głosi komunikat.

Wobec banków zrzeszających KNF rekomenduje stosowanie ogólnych założeń polityki dywidendowej – takich samych jak w przypadku innych banków komercyjnych.

Możliwość wypłaty dywidendy nie więcej niż 10 proc. zysku netto - w przypadku banków spółdzielczych działających w ramach instytucjonalnych systemów ochrony oraz nie więcej niż 5 proc. zysku netto, w przypadku pozostałych banków spółdzielczych - dotyczyłaby banków spółdzielczych, nierealizujących programów naprawczych, spełniających kryterium dźwigni finansowej (LR) powyżej 5 proc., o wskaźniku TCR nie niższym niż wymagane minimum i ocenie BION mniejszej lub równej 2,50.

Z kolei na wypłatę dywidendy nie więcej niż 2 proc. zysku netto będą się mogły zdecydować te banki, które mają ocenę BION w granicach 2,50-3,25.

W analogiczny sposób, uzależniony od wskaźników kapitałowych oraz ocen Badania i Oceny Nadzorczej (BION), KNF proponuje uregulować zasady wypłaty dywidend w domach maklerskich, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystwach emerytalnych oraz zakładach ubezpieczeń i reasekuracji. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dywidendy / KNF o polityce dywidendowej m.in. w bankach spółdzielczych