KNF o skutkach twardego brexitu dla rynku finansowego

opublikowano: 29-01-2019, 11:30

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę, że w przypadku braku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od 30 marca 2019 r. podmioty mające siedzibę na Wyspach stracą prawo do świadczenia usług finansowych na terytorium wspólnoty na podstawie dotychczasowych licencji lub zezwoleń brytyjskiego organu nadzoru finansowego.

Dojdzie też to rozdzielenie systemów prawnych i w konsekwencji pojawienie się różnic między nimi (w tym różnic w przepisach i standardach dotyczących rynku finansowego, ochrony tajemnic ustawowo chronionych, przetwarzania danych czy outsourcingu). Niemożliwy będzie też swobodny przepływ osób, co będzie mieć znaczenie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Siedziba KNF
Wyświetl galerię [1/2]

Siedziba KNF fot. Andrzej Hulimka/Forum

"KNF informuje, że w przypadku bezumownego brexitu podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego (w zależności od podmiotu i rodzaju jego działalności może to oznaczać m.in. konieczność uzyskania stosownego zezwolenia KNF) a nadzór nad takimi podmiotami będzie sprawowany w określonym prawem zakresie" - podała komisja.

Zdaniem urzędników, klienci mają prawo oczekiwać od podmiotów rynku finansowego, które świadczą na ich rzecz usługi, udzielenia szczegółowych informacji m.in. na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, działań podjętych przez dany podmiot oraz przedstawienia umownych i ustawowych praw klienta w kontekście brexitu.

Czego oczekuje KNF? Że komunikacja z klientami będzie prowadzona w sposób jasny i zrozumiały, a podmioty nadzorowane udostępnią klientom adresy kontaktowe na potrzeby dalszych pytań. 

Nadzorca uczula też na ryzyko wystąpienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu.

"Klienci i inwestorzy na rynku finansowym powinni zatem zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko wyłudzeń danych czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych. Każdą budzącą uzasadnione wątpliwości próbę kontaktu np. osobistego, telefonicznego, czy mailowego, zainicjowaną przez podmioty powołujące się na brexit, a dotyczącą usług finansowych, należy zweryfikować bezpośrednio z podmiotem rynku finansowego, z którym odbiorca usług finansowych podpisał umowę lub zamierza ją podpisać, wykorzystując do tego celu dane kontaktowe zamieszczone w umowie lub na stronie internetowej danego podmiotu" - dodano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu