KNF ostrzega przed inwestowaniem w nazwiska

ONO
opublikowano: 21-01-2010, 13:52

Urząd Komisji zajął się „informacjami zachęcającymi do kupowania akcji spółek o słabej kondycji finansowej, które przyciągają kapitał spekulacyjny nazwiskami znanych inwestorów”. I przedstawił listę pięciu przykazań dla giełdowych graczy

„1.      Inwestując w akcje takich spółek warto zachować rozwagę i brać pod uwagę podwyższone ryzyko inwestycyjne oraz ryzyko ponadprzeciętnej zmienności kursu.

2.      Historia rynku kapitałowego, również polskiego, pokazuje, że zarówno uleganie „owczemu pędowi” lub modzie, jak i opieranie się przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na „myśleniu życzeniowym” wiąże się z istotnym ryzykiem poniesienia straty.

3.      Samodzielna analiza czynników ryzyka, dystans wobec zapowiedzi, planów i prognoz spółek lub inwestorów są podstawą racjonalnych strategii inwestowania.

4.      Ocena wiarygodności ogłaszanych publicznie zamierzeń danej spółki lub inwestora powinna uwzględniać realizację planów i dotrzymanie obietnic ogłoszonych przez nich w przeszłości.

5.      Przypadki podejrzenia nierzetelnego wypełniania obowiązków informacyjnych przez spółki lub manipulacji informacją, czyli rozpowszechniania fałszywych lub nierzetelnych informacji, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych, są standardowo analizowane przez UKNF.”

O jakie "informacje zachęcające" chodzi?

- Jest taka moda. Nam nie chodzi o jakiś konkretny przypadek, czy publikację. Po prostu misja edukacyjna. Jak nawet jeden człowiek się dzięki temu zastanowi, to chyba warto - komentuje nam Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Które przykazanie wydaje się Wam najbardziej trafione?

Na pb.pl od dawna wiemy, że w gra w nazwiska oznacza wzloty i upadki. Przekonują nas o tym specjalnie stworzone indeksy 10 najbardziej znanych nazwisk inwestorów z GPW. I oczywiście case szympansicy Lucy:

nonwrited articlenonwrited article

Znajdź "Lucy Szympansica" na facebooku i dodaj do znajomych!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane