KNF podejrzewa manipulację akcjami Investment Friends

KZ
opublikowano: 14-08-2014, 10:52

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do warszawskiej prokuratury okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na manipulacji akcjami Investment Friends.

Komisja stwierdziła, że w okresie od 14 lipca do 6 sierpnia tego roku składano zlecenia i zawierano transakcje na akcjach spółki, które wprowadzały w błąd co do rzeczywistego popytu, podaży oraz ceny instrumentu finansowego, a także takie, które powodowały nienaturalne oraz sztuczne ustalanie się ceny.

"W badanym okresie zaobserwowano znaczny wzrost obrotów akcjami spółki. W okresie poprzedzającym dokonanie manipulacji, obejmującym sesje giełdowe w dniach 1 lipca 2014 r. – 11 lipca 2014 r., średnia dzienna wartość obrotów kształtowała się na poziomie
ok. 255.000 zł. W okresie dokonania manipulacji, obejmującym sesje giełdowe w dniach 14 lipca 2014 r. – 6 sierpnia 2014 r. średnia dzienna wartość obrotów kształtowała się na poziomie ok. 3.597.000 zł, przy czym w okresie od 31 lipca 2014 r. do 6 sierpnia 2014 r. średnia wartość obrotów wyniosła ok. 8.633.000 zł" - podano w komunikacie.

 

KNF ustaliła, że około 60 proc. obrotów wygenerowane zostało przez dwóch inwestorów, przy czym ok. 60 proc. obrotów zrealizowanych przez ww. inwestorów wygenerowano w transakcjach, które zawarli one między sobą.

"Ponadto ustalono szereg okoliczności wskazujących na potencjalny związek pomiędzy ww. inwestorami  a osobami i podmiotami, co do których wielokrotnie składano do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu dokonania manipulacji instrumentem finansowym." - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF podejrzewa manipulację akcjami Investment Friends