KNF: Propozycje rekomendacji ws. działalności inwestycyjnej banków

PAP
opublikowano: 07-01-2014, 15:36

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że realizacja planowanych rekomendacji związanych z działalnością inwestycyjną banków nie wywoła potrzeby ograniczenia ani wydzielenia tej działalności przez banki - podała Komisja we wtorkowym komunikacie.

KNF podała, że zapoznała się we wtorek z przygotowaną przez UKNF informacją na temat czynników ryzyka związanych z wykonywaniem działalności inwestycyjnej oraz maklerskiej przez banki i rekomendacjami dotyczącymi rozwiązań o charakterze systemowym.

UKNF proponuje obowiązkowe wyodrębnienie z banku działalności inwestycyjnej na rachunek własny po przekroczeniu określonego progu jej istotności.

"Uwzględniając obecną ograniczoną skalę działalności inwestycyjnej banków w Polsce, realizacja przedłożonych rekomendacji nie skutkowałaby potrzebą ograniczenia ani wydzielenia tej działalności przez banki" - napisano w komunikacie.

"Przyjęcie rekomendowanych zmian tworzyłoby warunki do dalszego efektywnego i bezpiecznego rozwoju sektora bankowego oraz do dalszego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, a w szczególności do pobudzenia publicznego obrotu skarbowymi papierami wartościowymi" - dodano.

KNF podała we wtorek, że nie wyklucza poparcia postulatu sektora bankowego dotyczącego objęcia całej działalności inwestycyjnej (również w zakresie obrotu zorganizowanego) jednolitą licencją bankową.

Komisja poinformowała, że zaakceptowała rekomendacje i zdecydowała o ich przesłaniu Ministrowi Finansów, do dalszej dyskusji na forum Rady Rozwoju Rynku Finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / KNF: Propozycje rekomendacji ws. działalności inwestycyjnej banków