KNF: przeniesienie aktywów Vestor Dom Maklerski do Domu Maklerskiego PKO BP

  • PAP
opublikowano: 05-11-2019, 17:38

KNF podjęła decyzję ws. przeniesienia aktywów Vestor Dom Maklerski do Domu Maklerskiego PKO BP - poinformowała we wtorkowym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego. Dodano, że ma ona związek z cofnięciem Vestor DM zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.

W komunikacie poinformowano, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 5 listopada br. jednogłośnie wydała decyzję nakazującą przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków z Vestor Dom Maklerski SA (Vestor DM) do Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA Oddział – Dom Maklerski PKO Banku Polskiego w Warszawie (DM PKO BP).

W komunikacie KNF oceniono, że przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych z Vestor DM do DM PKO BP "należycie zabezpieczy interesy osób, do których należą przedmiotowe aktywa".

Komisja podkreśliła, że przedmiotem przeniesienia są te aktywa, co do których osoby bądź podmioty uprawnione, nie podjęły decyzji o przeniesieniu do innej firmy inwestycyjnej.

Wytłumaczono, że wtorkowa decyzja została wydana w związku z cofnięciem 24 września br. zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej Vestor DM. Dodano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, w przypadku wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia lub zaprzestania prowadzenia rachunków przez podmiot prowadzący działalność maklerską, Komisja może nakazać przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków do innej firmy inwestycyjnej, która uprzednio wyraziła na to zgodę.

24 września - jak wytłumaczyła wtedy w komunikacie KNF - w związku z naruszeniami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi Komisja, jednogłośnie i z rygorem natychmiastowej wykonalności, podjęła decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez Vestor DM. Poza tym KNF ustaliła, że termin zakończenia działalności tej spółki nastąpi po dwóch miesiącach po cofnięciu zezwolenia na działalność i nałożyła na nią karę w wysokości ok. 1,7 mln zł.

KNF informowała wtedy, że naruszenia były związane z prowadzeniem przez Vestor w latach 2016-2017 usługi oferowania instrumentów finansowych. Między innymi dotyczyło to zamieszczenia przez Dom Maklerski nieprawdziwych informacji dotyczących zobowiązań przeterminowanych FAS Polska sp. z o.o. w warunkach emisji obligacji emitowanych przez FAS.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu