KNF: Rekomendacja T wejdzie w życie najwcześniej w 2010 r.

ISB
opublikowano: 15-01-2009, 11:28

Rekomendacja T, która ma regulować zasady zarządzania ryzykiem kredytowym wobec gospodarstw domowych, zacznie obowiązywać najwcześniej w 2010 r., poinformował w czwartek przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza.

"Nawet jeśli nie byłoby do nowej rekomendacji żadnych uwag i udałoby nam się szybko ją przygotować, to i tak zaczęłaby ona obowiązywać najwcześniej w 2010 r." - powiedział Kluza w wywiadzie dla "Parkietu".

Szef KNF nie chciał potwierdzić informacji prasowych, według których nowa rekomendacja wprowadzi wymóg, by na obsługę zadłużenia gospodarstwa domowego można było przeznaczyć nie więcej niż połowę dochodów. "Dzisiaj koncentrujemy się na rozmowie o mechanizmach, nie wartościach liczbowych. Jesteśmy otwarci na dyskusję o szczegółowych parametrach rekomendacji" - powiedział Kluza.

Jak podała środowa "Gazeta Prawna", Rekomendacja T będzie nakazywała, aby kredytobiorcy posiadali co najmniej 20% wkładu własnego w przypadku kredytów zaciąganych na okres powyżej 5 lat.

Kluza zaznaczył jednak, że stwierdzenie, iż nowa rekomendacja ograniczy poważnie akcję kredytową jest nadużyciem, ponieważ zalecenia rekomendacji będą się odnosić głównie do zarządzania ryzykiem kredytowym dla gospodarstw domowych, a nie dla przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane