KNF rekomenduje podwyższenie wartości obligacji podporządkowanych

PAP
opublikowano: 24-10-2017, 18:53

Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje podwyższenie wartości nominalnej emitowanych przez banki tzw. obligacji podporządkowanych do kwoty co najmniej 400 000 zł - wynika z komunikatu wydanego po wtorkowym posiedzeniu KNF.

W komunikacie komisja wyjaśnia, że "w odróżnieniu od lokat do wysokości równowartości kwoty 100 000 euro, obligacje oferowane przez banki nie są objęte przepisami o ochronie depozytów".

W związku z tym w sytuacji, gdy przeprowadzana będzie np. przymusowa restrukturyzacja banków, "może dojść do czasowego ograniczenia spłaty zobowiązań wynikających z obligacji, ich konwersji na akcje, a nawet umorzenia".

"Pośrednicy oferujący inwestorom indywidualnym instrumenty finansowe, w tym także obligacje podporządkowane, powinni uwzględniać ich indywidualną sytuację, w tym wiedzę i doświadczenie na rynku finansowym, a także poziom akceptacji ryzyka. Klienci banków, którzy nie mają doświadczenia na rynku kapitałowym i dysponują niewielkimi zasobami pieniężnymi, mogą nie oceniać właściwie ryzyka inwestycyjnego związanego z tą inwestycją. Obligacje podporządkowane, ze względu na towarzyszące im ryzyko związane z możliwością ich wykorzystania w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banku, nie są zatem produktem odpowiednim dla inwestora indywidualnego dysponującego niewielkimi zasobami pieniężnymi, który nie może dywersyfikować ryzyka inwestycyjnego. Mając to na względzie, w opinii KNF zasadne jest ograniczanie zaangażowania inwestorów indywidualnych w ten instrument zarówno w obrocie pierwotnym, jak i wtórnym" - głosi komunikat KNF.

Stąd, "biorąc pod uwagę znaczący wzrost wartości i liczby ofert tych obligacji, przeprowadzanych przez banki", co może zwiększyć zaangażowanie inwestorów indywidualnych w ten instrument, "KNF rekomenduje, aby wartość nominalna pojedynczej emitowanej obligacji podporządkowanej we wszystkich kolejnych emisjach banków wynosiła co najmniej 400 000 zł".

Obligacje podporządkowane funkcjonują na polskim rynku od 2015 roku i są tzw. papierami niezabezpieczonymi. Oznacza to, że emitent w razie kłopotów może wstrzymać wypłatę odsetek lub wykup obligacji. Należności dla właścicieli tych obligacji mogą też być wypłacane dopiero po zaspokojeniu pozostałych wierzycieli spółki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu