KNF: w 2019 r. banki chcą zarobić o ponad 11 proc. więcej niż rok temu

  • PAP
opublikowano: 16-04-2019, 12:51

Banki komercyjne szacują, że w 2019 roku ich zysk netto wzrośnie o 11,4 proc. - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje te chcą też w tym roku intensywnie rozwijać portfel kredytów konsumpcyjnych.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyjaśniła, że raport został opracowany na podstawie planów finansowych banków komercyjnych na 2019 rok. Analiza uwzględnia odpowiedzi banków, których udział w aktywach sektora na koniec ub.r. wyniósł łącznie 88,9 proc.

Zgodnie z raportem opublikowanym na stronach Komisji, banki komercyjne planują stabilny rozwój akcji kredytowej w tym roku, czego przejawem jest wzrost należności gospodarstw domowych o 5,2 proc. Zamierzają ponadto intensywnie rozwijać portfel kredytów konsumpcyjnych, o 11,5 proc.

W przypadku kredytów na mieszkania banki prognozują wzrost portfela o 2,4 proc. (przy wzroście kredytów mieszkaniowych w złotówkach o 7,6 proc. i spadku kredytów we frankach szwajcarskich o 10,7 proc.).

Banki komercyjne planują ponadto bardziej kredytować przedsiębiorstwa (o 7,5 proc.), przy czym rok temu szacunki te były wyższe o ponad 5 p.p. od ostatecznego wykonania. Jak dodano, pożyczki dla sektora MŚP mają wzrosnąć o 6,9 proc., a dla dużych firm o 8,1 proc.

W analizie poinformowano, że banki komercyjne przewidują, że ich wynik netto wzrośnie o 11,4 proc. w porównaniu do 2018 roku. Jednocześnie w br. planują one wzrost wyniku odsetkowego o 11,3 proc., a wyniku z tytułu opłat i prowizji o 11,2 proc. Koszty administracyjne mają zwiększyć się o 5,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane