Czytasz dzięki

KNF wnioskuje o ogłoszenie upadłości "Twojej" SKOK

opublikowano: 12-05-2017, 07:42
aktualizacja: 12-05-2017, 07:42

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Twoja” w Kędzierzynie-Koźlu. Postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy.

- Ustawowy obowiązek wydania decyzji na podstawie art. 74k ust. 1 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych jest związany z faktem, że aktywa Twojej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań – głosi komunikat KNF.

Zobacz więcej

Tomasz Raś

Według sprawozdawczości na dzień 31 marca 2017 r., Twoja SKOK posiadała ujemne fundusze własne wysokości 52,64 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 2,72 mln zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 76,27 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 51,6 tys. członków Twojej SKOK wynosiły 170,31 mln zł, informuje KNF.

- W związku z głęboką niewypłacalnością Twojej SKOK oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji tej Kasy jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG - głosi komunikat.

KNF przypomina, że w całości gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tys. EUR, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane