KNF zatwierdziła podział Marvipolu

KAJ
opublikowano: 07-11-2017, 16:34
aktualizacja: 07-11-2017, 16:35

Motoryzacyjne i deweloperskie biznesy Mariusza Książka ruszają z ofensywą, która ma na początek wykreować dodatkowe 250-300 mln zł wartości dla akcjonariuszy. Od teraz każdy działa na swój giełdowy rachunek.

Marvipol po tygodniach oczekiwań dostał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na podział i prowadzenie na głównym parkiecie motoryzacyjnego British Automotive Holding (BAH) oraz deweloperskiego Marvipolu. Przelicznik jest prosty: każdy dotychczasowy akcjonariusz „starego” Marvipolu otrzyma po jednej akcji obu spółek. Obecnie ich kapitalizacja oscyluje w granicach 500-550 mln zł. Lekko licząc, księgowy rozwód deweloperki i motoryzacji już na wstępie ma przynieść dodatkowe 250-300 mln zł.

Deweloperka, centra logistyczne, motoryzacja i inwestycje portfelowe. Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz Marvipolu, twierdzi, że jest biznesowo przygotowany do zwycięstwa na każdym z tych frontów.
Zobacz więcej

Na wielu skrzypcach:

Deweloperka, centra logistyczne, motoryzacja i inwestycje portfelowe. Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz Marvipolu, twierdzi, że jest biznesowo przygotowany do zwycięstwa na każdym z tych frontów. fot. WM, Puls Biznesu

Nogi na gaz

- Łączna wycena akcji BAH i Marvipolu Development na poziomie 19 zł to twarde wyliczenia analityków, ale zsumowana kapitalizacja obu biznesów na poziomie 0,8 mld zł nie jest szczytem naszych ambicji. Przez dwa lata rozplątywaliśmy więzy na linii motoryzacja - deweloperka i teraz czarno na białym widać, że dwie nogi nam się rozwinęły i żadna się nie powinęła - cieszy się przedsiębiorca.

Gdy kilkanaście lat temu Mariusz Książek inwestował niemały kapitał w budowę salonów i serwisów oraz w marketing dla Jaguara i Land Rovera, wielu pukało się w głowę. Niesłusznie.

- W segmencie motoryzacyjnym mamy nadpłynność gotówkową, dlatego docelowo dywidenda będzie sięgać 80 proc. bez szkody dla rozwoju biznesu. Nie zamierzamy zadowolić się sprzedażą na obecnym poziomie. Podwojenie tegorocznej sprzedaży to nasz średnioterminowy cel - wyjaśnia Mariusz Książek. 

Plany na miliony

- Zdrowy rozsądek i trzymanie się wyższego segmentu cenowego to nasza dewiza w biznesie deweloperskim. W naszej ofercie będą nie tylko osiedla, ale też kameralne projekty z wyższej półki, w wyjątkowych lokalizacjach w centrum Warszawy, w tym luksusowe apartamentowce, w których metr kwadratowy wyceniany będzie na ponad 20 tys. zł - deklaruje prezes Marvipolu.

Rozłączenie syjamskich bliźniąt to teraz najgorętszy temat dla warszawskiej spółki, która w dłuższej perspektywie myśli o kolejnych podobnych projektach. Kandydatem jest segment magazynowo-logistyczny, obecnie konsolidowany w ramach deweloperskiej działalności Marvipolu.

To nie koniec planów Mariusza Książka. Co planuje warszawski przedsiębiorca poza zarządami giełdowych spółek i po co zatrudnił m.in. Rafała Abratańskiego i Katarzynę Twarowską, wieloletnią dyrektorkę audytu w EY? I co wspólnego z nimi mają dziesiątki milionów euro? Odpowiedzi na te oraz inne pytania w jutrzejszym „Pulsie Biznesu” lub o 22.00 w e-wydaniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu