Knot: banki powinny nasilić walkę z praniem pieniędzy

opublikowano: 28-12-2018, 12:39

Klaas Knot, członek władz EBC uważa, że banki powinny zaakceptować niższe zyski i nasilić walkę z praniem pieniędzy, donosi Reuters.

- Banki powinny stosować się do reguł i prawa w każdych okolicznościach. To ma swoje koszty, automatycznie obniżając zyski. Wątpię, czy ma to już odzwierciedlenie w zyskach, które banki obiecały swoim inwestorom – powiedział Knot, który jako szef banku centralnego Holandii zasiada w Radzie Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.  

Zwrócił uwagę, że banki obniżają koszty stosowania się do prawa aby utrzymać wysokie zyski. Odniósł się do afery ING. Holenderski bank musiał zapłacić rekordowe 900 mln USD za systematyczne niedostrzeganie, że na jego rachunkach prane są pieniądze.

- ING wybrało zysk zamiast przestrzegania reguł i skutecznego zarządzania ryzykiem. Okazało się, że był to zły wybór – powiedział Knot.

Szef banku centralnego Holandii podkreślił, że „miliardy euro z działalności kryminalnej” krążą w gospodarce, „niestety także poprzez banki”, dlatego powinny one potraktować swoją rolę jako strażników wejścia „bardzo poważnie”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu