Knot: EBC będzie gotowy ruszyć z podwyżkami stóp na początku 2023 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-12-2021, 21:39

Klaas Knot, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego twierdzi, że na początku 2023 r. instytucja będzie gotowa do przeprowadzenia pierwszej podwyżki stóp. Powinna jednak wcześniej zakończyć program skupu obligacji, informuje Bloomberg.

Klaas Knot
Klaas Knot
fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Wszystko jest na dobrej drodze, aby zakończyć skup pozostałych obligacji do końca przyszłego roku – a kiedy to nastąpi, stawki procentowe mogą wzrosnąć na początku 2023 r. – powiedział Knot, który jest równie szefem holenderskiego banku centralnego.

Oficjel podkreślił jednak, że choć taki scenariusz jest brany pod uwagę wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji w światowej gospodarce oraz kwestii związanych z pandemią i inflacją. Wśród czynników, które mogą niepokoić wymienił m.in. utrzymujące się problemy z łańcuchami dostaw, prowadzące do poważnych niedoborów w wielu segmentach rynku.

Zdaniem Knota, ryzyko trwałej inflacji jest większe niż uważa sam EBC, który prognozuje, że w 2023i 2024 r. inflacja wyhamuje dokładnie 1,8 proc. co jest kwestionowane zarówno przez część członków władz monetarnych EBC, jak i wielu ekonomistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane