Czytasz dzięki

Knot: niższe tempo wzrostu eurolandu nie zmieni polityki EBC

opublikowano: 14-11-2018, 15:32

Klaas Knot, z Rady Prezesów EBC powiedział, że osłabienie tempa wzrostu gospodarczego eurolandu nie jest dostatecznie znaczące, aby zmieniło to politykę banku centralnego, donosi Reuters.

W trzecim kwartale tempo wzrostu spadło do 0,2 proc., głównie z powodu słabszej sytuacji w Niemczech. Wywołało to obawy, że pięcioletni okres ekspansji strefy euro może dobiegać końca w momencie, kiedy Europejski Bank Centralny zaczyna wycofywać rozwiązania stymulacyjne. 

- W tym momencie wpływ nie jest taki, aby fundamentalnie zmienić naszą ocenę – powiedział Knot, uważany za „jastrzębia” we władzach EBC.

Zwrócił uwagę na odporność gospodarki eurolandu uzyskaną dzięki dużemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych, „ciasnemu” rynkowi pracy i latom wzrostu powyżej potencjału.

Knot powiedział, że sygnalizowane wcześniej przez EBC utrzymanie obecnego poziomu stóp do lata przyszłego roku jest „oczekiwaniem” banku, a nie jego „zobowiazaniem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane