Knot: perspektywy inflacji uzasadniają zakończenie kryzysowej polityki EBC

opublikowano: 31-08-2021, 17:25

Perspektywy inflacji w strefie euro uzasadniają natychmiastowe zmniejszenie stymulacji stosowanej przez Europejski Bank Centralny, twierdzi Klaas Knot, szef banku centralnego Holandii.

- Oczekuję decyzji, która powinna zapowiadać zakończenie programu kupowania obligacji w marcu – powiedział Knot odnosząc się do mającego odbyć się w przyszłym tygodniu posiedzenia Rady Prezesów EBC. – To powinno implikować redukcję tempa zakupów – dodał.

Klaas Knot, fot. Bloomberg
Klaas Knot, fot. Bloomberg

Inflacja w strefie euro jest najwyższa od dekady. Szef banku centralnego Holandii uważa jednak, że wszystko wskazuje iż w dłuższej perspektywie zejdzie ona do celu wynoszącego 2 proc. Knot nie jest jedynym członkiem władz EBC, który opowiada się za wyznaczeniem końca polityki wsparcia gospodarki strefy euro. Robert Holzmann, szef banku centralnego Austrii powiedział w wywiadzie we wtorek, że poprawiające się perspektywy gospodarki strefy euro powinny spowodować redukcję zakupów obligacji przez EBC.

Bank centralny strefy euro realizuje dwa programy zakupów obligacji. Jeden uruchomiono z powodu pandemii, drugi, starszy, jest bardziej konwencjonalnym ilościowym luzowaniem polityki monetarnej.

- Oba programy zostały wymyślone w całkiem odmiennych niż obecnie warunkach i dlatego ocena ich skali, dokonana w momencie ich uruchomienia, także całkowicie się zmieniła – podkreślił Knot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane