Know How konsoliduje i poszuka kapitału

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 10-09-2007, 00:00

Spółka podpina szpitale do kroplówki z pieniędzmi i stawia je na nogi. Niedługo sama będzie potrzebować zastrzyku kapitału.

Spółka podpina szpitale do kroplówki z pieniędzmi i stawia je na nogi. Niedługo sama będzie potrzebować zastrzyku kapitału.

Szczeciński Zakład Usług Konsultingowych (ZUK) Know How, który w 2006 r. miał 56 mln zł przychodów i 4 mln zł zysku, szykuje się do konsolidacji i przygotowuje nowy szyld, pod którym będzie działała cała grupa jego szpitali. ZUK bierze się do porządków, bo sieć placówek medycznych coraz bardziej się rozrasta. Obecnie należą do niego trzy przychodnie oraz pięć własnych szpitali, plus jeden, który od sześciu lat prowadzi na zasadach outsourcingu. W tym roku także on ma stać się pełnoprawnym członkiem grupy.

— Prowadzimy negocjacje z władzami Skwierzyny o przejęcie większościowego pakietu udziałów — mówi Adam Roślewski, prezes Know How.

Reanimacja bankrutów

W tym roku sieć powiększyła się już o trzy placówki. Latem Know How wziął w dzierżawę na 15 lat dwa publiczne zakłady opieki zdrowotnej: w Nakle i Szubinie. Majątek ZOZ i nieruchomości zostały przy powiecie nakielskim. Tak samo zresztą jak dług, ponieważ nakielski szpital był zadłużony po uszy. Ten sam scenariusz realizowany jest obecnie w Kostrzynie, gdzie miejscowy szpital został postawiony w stan likwidacji.

— Szpitale oddawane są w prywatne ręce zwykle dopiero wtedy, gdy nie pozostaje nic innego jak likwidacja — mówi Adam Roślewski.

Chociaż nie zawsze. Know How bierze udział w konkursie na szpital w Świebodzinie, którego finanse najzdrowsze nie są, ale z całą pewnością nie znalazły się jeszcze w stanie zapaści.

— To jest ostatni moment, żeby uratować placówkę i nie obciążać samorządów nadmiernymi długami — wyjaśnia Adam Roślewski.

Świebodzin jest tylko jedną z miejscowości, w których Know How prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia publicznego ZOZ. ZUK rozmawia z samorządami na Pomorzu i rozgląda się również za okazjami w innych województwach. Jest w czym wybierać, ponieważ w całym kraju co najmniej dziesięć samorządów poszukuje inwestora dla podupadających publicznych szpitali.

Potrzebny zastrzyk

Know How przejmuje szpitale i „leczy” je za własne pieniądze, ale Adam Roślewski przyznaje, że nadchodzi moment, kiedy samemu trzeba będzie rozejrzeć się za kapitałem.

— Zleciliśmy doradcy wybór najlepszego instrumentu finansowego. W tym momencie nie chcemy przesądzać, czy będzie to giełda, czy inwestor, czy fundusz inwestycyjny — mówi Adam Roślewski.

Wcześniej Know How chce uporządkować grupę. Zaczęło się od logo dla sieci, która od tego roku przyjmuje wspólną nazwę — Nowy Szpital. W ciągu najbliższych miesięcy ma się zakończyć konsolidacja grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Know How konsoliduje i poszuka kapitału