Kobiety 4.0

Maria Sosnowska, członek zarządu PKN ORLEN ds. inwestycji i zakupów
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Komentarz partnera rankingu

W pierwszej dziesiątce rankingu „Pulsu Biznesu” znalazło się w tym roku aż sześć kobiet szefujących dużym przedsiębiorstwom produkcyjnym. Reprezentują różne branże — od wyrobów kosmetycznych i toaletowych po sprzęt do napędu hydraulicznego i pneumatycznego.

Maria Sosnowska, członek zarządu PKN Orlen
ARC

Wszystkie laureatki, nie tylko tegoroczne, ale również z lat ubiegłych, są najlepszym przykładem tego, że kobiety z niezwykłą konsekwencją budują coraz mocniejszą pozycję w polskim biznesie. Szczególnie jednak może cieszyć właśnie to, że zaznaczają wyraźnie swoją pozycję w przemyśle, wcześniej kojarzonym przede wszystkim z mężczyznami.

Gdy podlega on wielkim przeobrażeniom, musi stawać się coraz nowocześniejszy, bardziej innowacyjny i konkurencyjny, różnorodność spojrzeń i doświadczeń ludzi, którzy go tworzą, jest olbrzymią wartością. Duży udział kobiet zatrudnionych w polskim przemyśle potwierdzają zresztą między innymi dane opublikowane niedawno w raporcie OECD, z których wynika, że w naszym kraju odsetek ten jest zdecydowanie wyższy niż średnia dla najbardziej rozwiniętych gospodarek.

To z pewnością dobra wiadomość, jednak jeszcze większym optymizmem powinny napawać dane dotyczące udziału kobiet wśród absolwentów kierunków ścisłych. W grupie 35 wysoko rozwiniętych państw OECD Polska zajmuje pod tym względem czwartą pozycję, z odsetkiem wynoszącym 48 proc.

Co równie ciekawe — lista przedstawiona w tym zestawieniu przebiega zupełnie w poprzek powszechnych skojarzeń dotyczących roli kobiet w poszczególnych krajach czy regionach. Niezależnie od tego, możemy być pewni, że o obliczu polskiej gospodarki i przemysłu będą w przyszłości decydowały także dobrze wykształcone i przygotowane do tego kobiety.

Z plebiscytem „100 Kobiet Biznesu” jesteśmy jako firma związani od początku. Dzięki temu doskonale widzimy, jaką drogę przeszły polskie bizneswomen, a wraz z nimi nasza gospodarka. Nie oznacza to, że wszystkie bariery udało się już pokonać, nadal trzeba przeciwdziałać choćby rozbieżnościom w zarobkach kobiet i mężczyzn piastujących te same stanowiska.

Laureatki plebiscytu „Pulsu Biznesu” mogą być dla nas przykładem i pokazują drogę, którą warto kroczyć. O ich sukcesie decydowały bowiem zarówno zdolności, jak i olbrzymia determinacja i konsekwencja w realizowaniu celów. Z podobną konsekwencją powinniśmy budować gospodarkę, rynek pracy, system edukacji, które będą gwarantowały równość szans.

Nie będą wtedy potrzebne żadne dodatkowe przywileje — kobiety same doskonale dadzą sobie radę z potwierdzeniem swoich umiejętności i kompetencji.

Maria Sosnowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Sosnowska, członek zarządu PKN ORLEN ds. inwestycji i zakupów

Polecane