Kobiety lepiej radzą sobie z kredytem

AR
opublikowano: 07-03-2018, 11:45
aktualizacja: 07-03-2018, 11:53

Kobiet-dłużniczek jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn – podaje w komunikacie prasowym BIG Info Monitor. I lepiej radzą sobie ze spłatą zadłużenia.

Choć stereotyp mówi, że to one bardziej lubią zakupy i wydawanie pieniędzy, to kobiety zdecydowanie rozsądniej podchodzą do kredytów – to wniosek z danych BIG InfoMonitor oraz BIK. Płeć żeńska, podobnie jak męska, nie stroni od pożyczek, ale jest znacznie solidniejsza w regulowania ich spłaty. Jak podaje firma, niesolidnych kobiet dłużników jest „jedynie” 38 proc. Ich sekret – zdaniem autorów analizy – tkwi w tym, że podchodzą do kredytów z większa dozą nieufności: dłużej zastanawiają się czy w ogóle zaciągnąć zobowiązanie finansowe i bardziej stresują się pożyczaniem.

– Nasze dane i badania zdecydowanie przeczą stereotypom na temat płci. Wynika z nich, że to właśnie panie podchodzą do zarządzania pieniędzmi mniej emocjonalnie i rozsądniej niż panowie. Są też mniej skłonne do ryzyka niż mężczyźni – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Średnie zadłużenie kobiet według BIG Info Monitor to  20 925 zł. Mężczyzny – 27 566 zł. Na 2,68 mln osób, które mają problemy z terminowym regulowaniem rat kredytów, pożyczek i bieżących rachunków ponad 1,65 mln stanowią mężczyźni, a 1,03 mln kobiety. W łącznej kwocie zaległości Polaków - 67,2 mld zł, płatności opóźnionych o co najmniej 30 dni, na kobiety przypada niecałe 21,5 mld zł. Do mężczyzn należy większość zaległości nawet po odjęciu długów alimentacyjnych (które należą do nich w 95 proc.).

W bazach BIG InfoMonitor i BIK kobiety-dłużniczki zaczynają przeważać dopiero w grupie osób po 65. roku życia. To dlatego, że żyją znacznie dłużej niż panowie - wyjaśniają analitycy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu