Kobiety nie wdrapują się na same szczyty biznesu

MAZ
21-03-2008, 00:00

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że kobietom w UE trudno się dobić do wysokich stanowisk w biznesie i w polityce.

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że kobietom w UE trudno się dobić do wysokich stanowisk w biznesie i w polityce.

Kobiety są w niewystarczającym stopniu reprezentowane na kluczowych stanowiskach ekonomicznych — uważają autorzy raportu Komisji Europejskiej (KE) „Udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji w 2007 r. — analiza sytuacji i tendencje”. Bankami centralnymi wszystkich 27 państw członkowskich kierują mężczyźni. W całej Europie kobiety stanowią 44 proc. wszystkich pracowników, ale zajmują jedynie jedną trzecią stanowisk kierowniczych (kadra zarządzająca, dyrektorzy i kierownicy małych przedsiębiorstw). Niedobór płci pięknej na tych stanowiskach bardzo widać szczególnie w dużych firmach — mężczyźni stanowią prawie 90 proc. członków zarządów w spółkach zaliczanych do najważniejszych w każdym kraju. Poza tym tylko co czwarty unijny parlamentarzysta jest kobietą (ale to i tak lepiej niż przed 10 laty, gdy było ich tylko 16 proc.).

Zawodowa sytuacja kobiet powoli się poprawia. Widać to na przykład w ich promocji w administracji centralnej państw Unii, gdzie co trzecie stanowisko na dwóch najwyższych szczeblach w hierarchii piastuje kobieta. Dla porównania, w 1999 r. było ich tylko 17 proc. Z kolei odsetek kobiet na podobnych stanowiskach w instytucjach Unii wzrósł przez dziewięć lat z 14 proc. do blisko 20 proc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Kobiety nie wdrapują się na same szczyty biznesu