Kobiety o wyższym testosteronie – podejmują większe ryzyko

KNS, yahoo.com
opublikowano: 25-08-2009, 12:52

Według badań Uniwersytetu w Chicago - kobiety z większym poziomem „męskiego hormonu” mają skłonność do inwestycji bliższych poziomem ryzyka do tych, jakich dokonują mężczyźni.

Testosteron - znany jako męski hormon, występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Przy czym u facetów ma on znacznie wyższy poziom. Od dawna hormon ten łączono z rywalizacją, dominacją, redukcją strachu, ryzykownymi zachowaniami jak hazard czy nadużyciem alkoholu.

Paola Sapienza - współautorka badań twierdzi, że kobiety generalnie są dużo mniej podatne do podejmowania ryzyka finansowego.

- Dla przykładu, 36 proc. kobiet, które ukończyły studia MBA wybiera ryzykowną ścieżkę kariery w finansach (jak np. bankowości inwestycyjnej czy handlu papierami wartościowymi). Dla porównania – wśród mężczyzn odsetek ten wynosił aż 57 proc. - powiedziała Sapienza.

Luigi Zingales ze swoją grupą specjalistów przebadali ponad 500 studentów MBA (zarówno kobiety jak i mężczyzn). Studenci zostali poproszeni o wybór pomiędzy grą o gwarantowanej wygranej i grą o wyższej wygranej ale i wyższym ryzyku porażki.

Nikogo nie dziwi, że mężczyźni byli bardziej skłonni do ryzyka od kobiet. To co zaskakuje to fakt, że kobiety z wysokim poziomem testosteronu były prawie siedem razy bardziej skłonne do ryzykownych zakładów niż kobiety z niskim poziomem hormonu.

Co ciekawe, zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy są w związku małżeńskim mają niższy poziom hormonu od signli.

Poprzednie badania przeprowadzane w Anglii wykazały, że wysoki poziom testosteronu sprzyja osiąganiu zysku w krótkoterminowym okresie. Badacze mierzyli poziom hormonu z rana i po południu. Okazało się, że wysoki poziom o poranku szedł w parze z wysokimi zyskami w ciągu dnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS, yahoo.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kobiety o wyższym testosteronie – podejmują większe ryzyko