Kobiety rosną w siłę

DI
opublikowano: 03-11-2009, 15:07

Do 2014 siła nabywcza kobiet wzrośnie do 28 bln USD, przewyższając wspólny konsumencki potencjał takich gigantów, jak Chiny i Indie. Konsumentki czują się niedoceniane, pomijane i dyskryminowane przez marketerów – wykazał raport Boston Consulting Group, z którego wynika, że firmy nie są gotowe na zachodzące na rynku zmiany, bo brakuje im profesjonalnych narzędzi dotarcia do kobiet.

Kobiety stanowią obecnie siłę nabywczą dysponującą łącznie sumą 20 bilionów dolarów rocznie i liczba ta będzie się zwiększać. Według prognoz, do 2014 roku konsumencki potencjał kobiet wzrośnie do 28 bln USD. Oznacza to, że kobiety stanowią dziś największy rynek wschodzący na świecie – jego wartość nabywcza przekracza już łączny potencjał Chin i Indii – i to dwukrotnie, jak wskazują eksperci z Boston Consulting Group.

W 2008 roku BCG przeprowadziła kompleksowe badanie wśród kilkunastu tysięcy kobiet z 40 krajów. Analizy pokazały, że wzrost konsumenckiego potencjału i pozycji ekonomicznej kobiet nie idą w parze ze zmianą myślenia o rynku. Marketerzy nie doceniają siły kobiet, a nawet jeśli starają się sprofilować swoją ofertę, nie potrafią dotrzeć do konsumentek. Kobiety czują się pomijane, niedoceniane, infantylizowane, a nawet poniżane – zwłaszcza przez stereotypowe przedstawianie ich wizerunku. Problemem jest także to, że niektóre obszary postrzegane są jako typowo męskie i brak w nich ofert przygotowanych w sposób bliski temu, czego oczekują kobiety. Za najbardziej nieprzyjazne, nieodpowiadające potrzebom kobiet branże respondentki uznały sektor usług finansowych oraz opieki zdrowotnej.
W opinii autorów raportu Boston Consulting Group, Michaela Silversteina i Kate Sayre, światowy biznes jest nadal androcentryczny, mimo że potencjał nabywczy kobiet dynamicznie wzrasta. Te firmy, które w porę to dostrzegą i będą potrafiły dotrzeć do konsumentek, będą wielkimi wygranymi ekonomicznej rewolucji.

Podobnie uważają światowej sławy znawcy marketingu, tacy jak Tom Peters czy Peter Drucker, którzy od lat sygnalizują, że prowadzenie działań skierowanych do kobiet jako kluczowych klientów staje się rynkową koniecznością. Współczesny biznes zaczyna to dostrzegać. Także polski biznes, o czym świadczyć może chociażby to, że projekty realizowane we współpracy z pierwszą polską agencją komunikacji marketingowej skierowanej do kobiet, Garden of Words, są w tym roku nominowana aż w dwóch kategoriach konkursu Związku Firm PR, Złote Spinacze, a jedna z dwóch założycielek agencji, Katarzyna Pawlikowska znalazła się w finale konkursu Bizneswoman Roku 2008.

Jesteśmy pionierami na rynku polskim. Przeszczepiamy światowe trendy – wszystkie nasze działania prowadzone są w oparciu o najnowszą dostępną na świecie wiedzę z zakresu marketingu kobiecego. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby polskich firm z wiedzą o tym, jak powinno się komunikować do konsumentek  – mówi Katarzyna Pawlikowska.

Właścicielki Garden of Words zwracają uwagę, że wiedza na temat reguł i możliwości marketingu kobiecego jest niewielka, a narosłe wokół niego stereotypy sprawiają, że niewiele firm chce i potrafi wykorzystać potencjał tkwiący w komunikacji profilowanej płciowo.
Marketing kobiecy błędnie rozumiany jest jako komunikowanie na „różowo” – a przecież kobiety kupują dziś to samo, co mężczyźni. Komunikacja marki czy produktu nie musi być kierowana do jednej płci. Musi natomiast uwzględniać różnice w kobiecym i męskim sposobie postrzeganiu świata – dodaje Katarzyna Pawlikowska.

Właścicielki Garden of Words zwracają uwagę, że częstym powodem, dla którego firmy nie korzystają z szansy tkwiącej w konsumenckim potencjale kobiet jest też to, że marketerom brakuje pomysłu.

Nie wszyscy wiedzą, że skuteczne komunikowanie do kobiet to często akcje, których wcale nie nazwalibyśmy kobiecymi. Chodzi o to, by prowadzić działania, które w oczach kobiety czynią markę czy produkt bardziej atrakcyjną i przyjazną. Przykładem jest projekt  realizowany dla marki Żywiec Zdrój przy udziale naszej agencji. Efektem programu ekologicznego Moje Silne Drzewo, gdzie nie komunikowano faktu, że jest to projekt dedykowany głównie kobietom, jest wykazany przez badania AC Nielsen wzrost postrzegania marki Żywiec Zdrój jako lidera (o 10 proc.), jako marki dbającej o naturę (o 9 proc.) oraz jako marki odpowiedzialnej społecznie (o 5 proc.) – mówi Aleksandra Nieściuszko, druga z właścicielek Garden of Words.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu