Kobiety w Londynie zarabiają znacznie mniej od mężczyzn

opublikowano: 27-11-2017, 14:22

Kobiety pracujące w Londynie zarabiają najmniej w stosunku do swoich męskich odpowiedników w całym Zjednoczonym Królestwie, donosi Bloomberg.

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w brytyjskiej stolicy jest prawie tak duża jaką odnotowano w 1997 r. Oznacza to, że Londyn z miasta o najmniejszej różnicy w płacach stał się miejscem gdzie ta relacja stała się największa od 20 lat. Tymczasem inne regiony w Wielkiej Brytanii odnotowały znaczną poprawę w kwestii zmniejszania różnić płacowych pomiędzy płciami, wynika z raportu Urzędu Statystyk Narodowych (ONS).

Kobiety pracujące w pełnym wymiarze godzin w Londynie zarabiają średnio 14,6 proc. mniej na godzinę niż ich koledzy. Przed dwudziestoma laty ta różnica kształtowała się na poziomie 15,1 proc. Na tym tle szczególnie dobrze prezentuje się Irlandia Północna, w której przypadku różnica jest na korzyść kobiet, które nieznacznie, ale jednak więcej, zarabiają od mężczyzn (średnio to około 3 proc.). 

Z kolei w przypadku Walii i Szkocji różnica na korzyść mężczyzn nie przekracza 5-7 proc.

W sektorze publicznym luka płacowa utrzymywała się w całym kraj. W tym przypadku kobiety zarabiały 13,1 proc. mniej na godzinę wobec 13,5 proc. w 1997 r. Różnica ta jest większa w prywatnym sektorze, gdyż sięga 15,9 proc. Jednak zauważalna i tak jest znacząca poprawa, gdyż przed dwoma dekadami różnica sięgała 23,8 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu