Kocherlakota: Czas na podwyżkę stóp w USA

WST, Moneynews
opublikowano: 10-05-2012, 18:44

Ostatnia poprawa w amerykańskiej gospodarce może oznaczać, że kolejnym ruchem Rezerwy Federalnej będzie podniesienie stóp procentowych, prawdopodobnie stanie się tak do końca tego roku, ocenia Narayana Kocherlakota, szef oddziału Fed z Minneapolis.

To odpowiedni czas na to by zacząć myśleć o tym, kiedy rozpocząć proces odchodzenia od akomodacji. Zakładam, że jest to przedział od sześciu do dziewięciu miesięcy. W tym okresie powinniśmy pomyśleć o rozpoczęciu wycofywania się z obecnej strategii – powiedział Kocherlakota.

Zobacz więcej

Kocherlakota Narayan (fot. Bloomberg)

Jego stanowisko stoi w opozycji do planów Komitetu Otwartego Rynku (części Fed odpowiedzialnej za prowadzenie polityki stóp procentowych), który jeszcze pod koniec kwietnia powtórzył, ze Fed prawdopodobnie będzie potrzebować utrzymania niemal zerowego poziomu stóp procentowych co najmniej do 2014 r.

W opinii Kocherlakoty, istnieją dwa podstawowe czynniki, które przemawiają za zmianą podejścia. Bezrobocie obniża się, a inflacja osiągnęła nowy szczyt.

Nie widzę podstaw dla dalszej polityki akomodacyjnej – dodaje Kocherlakota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Moneynews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kocherlakota: Czas na podwyżkę stóp w USA