Czytasz dzięki

Kocherlakota: FOMC traci wiarygodność

WST, REUTERS
opublikowano: 17-10-2011, 00:00

OPINIE

Decyzje podjęte ostatnio przez Rezerwę Federalną w celu ożywienia wyhamowanej gospodarki zmniejszyły zaufanie do władz monetarnych — uważa Narayan Kocherlakota, szef oddziału Fedu z Minneapolis.

Jego zdaniem, Rezerwa Federalna powinna łagodzić politykę monetarną tylko w przypadku znaczącego pogorszenia kondycji gospodarczej. Luzowanie nawet w przypadku powrotu inflacji w pobliże przyjętego celu, przy wolno, ale jednak spadającym bezrobociu jest w opinii Kocherlakoty całkowicie niezgodne z założeniami.

— Taka polityka ogranicza skuteczność przyszłych działań Fedu i FOMC — wyjaśnia Kocherlakota. Amerykańskie władze monetarne postanowiły utrzymać niskie stopy procentowe co najmniej do połowy 2013 r. i zdecydowały o wykupie długoterminowych obligacji w celu pobudzenia gospodarki. Narayan Kocherlakota był jednym z trzech przedstawicieli FOMC, który podczas ostatnich dwóch posiedzeń zgłaszali odrębne stanowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, REUTERS

Polecane