Kodeks postępowaniakarnego prowadzi do absurdu

Kamil Kosiński
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

Przedsiębiorca może być prawomocnie uniewinniony i zarazem winny dla fiskusa

W ostatnim wydaniu programu „Państwo w państwie”, przygotowywanego przez Telewizję Polsat we współpracy z „Pulsem Biznesu”, opowiedziano historię Lesława Kwitkowskiego, właściciela firmy Metal- System, działającej na terenie Huty Stalowa Wola. Po czterech latach walki od stawianych zarzutów oszustwa podatkowego uniewinnił go sąd okręgowy, a następnie sąd apelacyjny. Wyrok jest więc prawomocny, ale urzędnicy skarbowi odmawiają mu wydania zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, niezbędnego do korzystania z kredytów, leasingu czy sięgnięcia po dotację unijną. Urzędnicy twierdzą, że prowadzą własne postępowanie i zaległości się pojawią.

— Brak tego zaświadczenia bardzo komplikuje jakiekolwiek inwestycje prorozwojowe. Nie rozumiem tylko jednego. To są ludzie z tego środowiska. Wiedzą, jakie tu jest bezrobocie, i postępują w sposób taki, żeby dalej niszczyć — mówił Lesław Kwitkowski, który swój biznes na terenie Huty Stalowa Wola zaczął od wznowienia produkcji w kupionej od syndyka odlewni, a dziś zatrudnia około 700 osób.

— Ja bym chętnie tego urzędnika zaprosił, by stanął przy maszynach i popracował. Gdyby nie miał innego zajęcia, urzędniczego, toby się tej pracy starał nie stracić — dodawał Bogdan Piotrowski, pracownik Lesława Kwitkowskiego, nawiązując do urzędniczej wypowiedzi o tym, że praca w hucie jest tak ciężka, że powinno się ją zamknąć.

Absurdalna zasada

Skargę na odmowę wydania zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami złożoną przez firmę Metal-Odlew oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Postawę urzędników popartą przez sąd administracyjny próbował wyjaśniać poseł Sławomir Kopyciński. Zwracał uwagę, że czym innym jest postępowanie karne, a czym innym administracyjne.

— W postępowaniu administracyjnym, które trwa, przyjmuje się z góry winę oskarżonego i w tym postępowaniu pan Kwitkowski musi udowodnić, że jest niewinny. W postępowaniu karnym jest odwrotnie — mówił poseł.

Adwokat Roman Giertych wytknął mu jednak, że dość kiepsko orientuje się w prawie, które jako poseł przecież tworzy. Przypomniał, że postępowanie urzędu kontroli skarbowej prowadzone jest na podstawie procedury karnej, a nie administracyjnej. W ten sposób są bowiem prowadzone postępowania związane z naruszeniami prawa podatkowego.Zwrócił też uwagę na pewien absurd kodeksu postępowania karnego. Wyrok sądu karnego byłby dla urzędów wiążący, gdyby był skazujący, ale uniewinniający… nie jest wiążący.

— I to jest przyczyną tego, że urząd kontroli skarbowej może powiedzieć: nas to nie wiąże — wyjaśniał Roman Giertych. Z jego słów wynikało jednak, że dopatruje się w sprawie swoistej zemsty urzędników. Po wyroku wszelkie problemy Leszka Kwitkowskiego winny się jego zdaniem zakończyć.

— Nie stało się tak zapewne dlatego, że ten wyrok jest ciosem nie tylko w prokuraturę, ale również urząd skarbowy, który przygotował materiały. Cały akt oskarżenia został oparty na opinii przedstawionej przez urzędników skarbowych, która została zweryfikowana przez sąd i okazała się fałszywa — komentował sytuację adwokat Roman Giertych.

Kluczowy Gamoń

Poza samym bohaterem przyczyny oddalenia zarzutów przez sąd wyjaśniał Ryszard Łepski, adwokat biznesmena. Biegła współpracująca z prokuraturą nie zbadała całości ksiąg rachunkowych firmy, ale tylko to, co dostała z urzędu kontroli skarbowej. — To, co było najbardziej zdumiewające i obłudne, to fakt, że prokuratura występowała w imieniu firmy Lesława Kwitkowskiego. Bo pokrzywdzonym w sprawie, w której oskarżony był pan Kwitkowski, była jego firma — podkreślał Roman Giertych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tadeusz Ambicki z Urzędu Kontroli Skarbowej w Tarnobrzegu i Bogumił Zaniewicz z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie nie chcieli się wypowiadać na temat sprawy. Być może dlatego, że nie mają nic na swoją obronę.

— Inspektor Ambicki twierdził, że firma nie dokonywała produkcji, nie dokonywała sprzedaży, bo Lesław Kwitkowski nie potrafi wskazać położenia liczników prądu. Co ciekawe, produkt nie wymagał prądu. Inspektor Zaniewicz sam stwierdza, że Paweł Gamoń zatrudniał kierowców, natomiast stoi na stanowisku, że usług nie było, bo Paweł Gamoń nie zatrudniał kierowców — wytykał urzędnikom Mariusz Makowiecki, doradca podatkowy Lesława Kwitkowskiego. Ów Paweł Gamoń to dla sprawy postać kluczowa. Kiedyś prowadził interesy z Lesławem Kwitkowskim. W 2007 r. zeznał, że wystawił 81 fałszywych faktur na dostawy stali do firmy Lesława Kwitkowskiego. Dzięki temu mógł uniknąć zapłaty około 900 tys. zł podatków. Plątał się jednak w zeznaniach i sąd nie dał mu wiary.

— Był osobą, która już wchodziła w przeszłości w konflikt z prawem. Być może mogła mieć motyw w złożeniu konkretnych wyjaśnień. Chociażby motyw w postaci uniknięcia postępowania podatkowego — wyjaśniał Grzegorz Zarzycki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

„Państwo w państwie”

Program tworzony przez redakcje Polsat News oraz „Pulsu Biznesu” jako jedyny w Polsce piętnuje przypadki nadużywania prawa oraz korupcji i nepotyzmu w relacjach państwo-przedsiębiorca. Scenariusz każdego z programów osnuty jest wokół szczególnie jaskrawego przypadku samowoli urzędniczej, której skutkiem jest bankructwo przedsiębiorstwa, przedsiębiorcy oraz utrata pracy przez pracowników. Dziennikarze ścigają takie przypadki, piętnują nieuczciwych urzędników i upominają się o sprawiedliwość. Ideą przewodnią programu jest walka z powszechnym w klasie urzędniczej przekonaniem, że wszyscy prowadzący działalność gospodarczą to potencjalni przestępcy

Harmonogram

W każdy piątek w „Pulsie Biznesu”

— opis przypadku przedsiębiorcy pokrzywdzonego przez urzędników

W każdą niedzielę o 19.30 — start programu w głównym Polsacie, o godz. 20 — kontynuacja w Polsat News

W każdy poniedziałek — relacja z programu na stronie głównej pb.pl, stronie dedykowanej programowi pwp.pb.pl oraz w kanale wideo na stronie wideo.pb.pl.

W każdy wtorek — relacja z programu na łamach „Pulsu Biznesu” wraz z zapowiedzią tematu kolejnego programu.

Zgłoś swój problem

Masz kłopoty z państwowym lub samorządowym urzędem czy instytucją? Czujesz, że jesteś krzywdzony, prokuratura bezpodstawnie Cię oskarża, Twój biznes jest niszczony, a urzędnicy nie dają Ci żyć? Zgłoś się do nas. Zajmiemy się najbardziej kontrowersyjnymi przypadkami. Będziemy je opisywać w „PB” i przedstawiać w Polsacie w programie „Państwo w państwie”. Nie ograniczymy się do jednorazowego nagłośnienia sprawy. Będziemy ją monitorować, naciskać urzędników, polityków i rząd. Nie zostawimy Cię samego. Pisz na adresy: pwp@pb.pl oraz panstwowpanstwie@polsat.com.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane