Kodeks pracy zawieszony na weekend

DGP/PAP
27-07-2011, 10:30

Pracodawcy znaleźli lukę w sztywnych przepisach o zatrudnieniu. Ich podwładni wykonują obowiązki także w weekendy, ale formalnie dla innej firmy – piszde "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na sprawozdanie Państwowej Inspekcji Pracy za 2010 rok.

Kodeks pracy
Zobacz więcej

Kodeks pracy

Wystarczy, że przedsiębiorca zawrze umowę o wykonywanie usług z zaprzyjaźnioną firmą. W dni powszednie jego pracownicy normalnie wykonują swoje obowiązki, a w soboty i niedziele nadal świadczą pracę - w tym samym miejscu i pod nadzorem tych samych osób - ale na podstawie drugiej umowy, zawartej z przedsiębiorstwem współpracującym z ich pracodawcą.

Firmy nie naruszają w ten sposób przepisów o dobowym i tygodniowym odpoczynku. PIP może jedynie sprawdzić, czy pracodawcy nie naruszają innych przepisów, np. czy prawidłowo zawarli umowy. Inspekcja ocenia, że obecne regulacje niewystarczająco chronią pracowników, bo np. za pracę w weekendy, firmy nie muszą płacić im za nadgodziny.

"Zyskują na tym jednak obie strony, bo na dodatkową pracę godzą się te osoby, które chcą dorobić do pensji" – mówi radca prawny Grzegorz Orłowski. Zaznacza, że firmy rzadziej obchodziłyby prawo, gdyby mogły elastyczniej stosować przepisy o czasie pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DGP/PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kodeks pracy zawieszony na weekend