Koelner dobry dla graczy

Sebastian Gawłowski
19-11-2004, 00:00

Po efektach budowy księgi popytu Koelner wyznaczył cenę emisyjną na górnym poziomie widełek 9–11 zł. Nie ma wątpliwości, że inwestorzy finansowi dopisali w book buildingu wrocławskiego producenta mocowań budowlanych i narzędzi, dzięki czemu firma mogła podyktować taką cenę. Spółka skusiła ich działalnością w atrakcyjnej niszy rynkowej oraz prognozami znacznej dynamiki wzrostu.

Firma może być zadowolona z zainteresowania funduszy. Mniej powodów do zadowolenia mają drobni inwestorzy, którzy chcieliby zapisać się na jej akcje. Po raz kolejny nie doczekali się dyskonta w ofercie prywatnej spółki. Czyżby musieli czekać tylko na duże oferty skarbu państwa, by uzyskać jakiekolwiek preferencje? Prognozy wskaźnika P/E dla Koelnera na lata 2004 i 2005 (odpowiednio 16 i 12) pokazują, że przy cenie emisyjnej firma jest wyceniana na poziomie aktualnej wartości rynkowych małych i średnich spółek z GPW. A na dodatek cena emisyjna odpowiada wycenie analityków biura oferującego DI BRE Banku.

W efekcie oferta Koelnera nie jest wielką okazją inwestycyjną dla drobnego ciułacza nastawionego na szybkie zyski z debiutu. Sama spółka nie liczy na duże zainteresowanie indywidualnych graczy, oferując im zaledwie ósmą część emisji. Jednocześnie trudno się za to obrażać, jeśli popyt na akcje ze strony inwestorów finansowych zaspokaja oczekiwania firmy. Premiera notowań spółki może nie przynieść takiego przebicia, jak przy poprzednich debiutach. Jednak perspektywy rozwoju firmy sa ciekawe. To sprawia, że może ona być dobrą inwestycją długoterminową. Główni akcjonariusze firmują spółkę własnym nazwiskiem. I wiedzą, że to zobowiązuje, więc stabilny inwestor rozważy inwestycję w akcje Koelnera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koelner dobry dla graczy