Kogeneracja na łasce nowego prawa

Anna Borys
opublikowano: 04-12-2006, 00:00

Na piątkowej sesji notowania Kogeneracji, producenta energii skojarzonej, skoczyły o 6,4 proc., do 64,9 zł za akcję. To historyczny rekord kursu grupy kontrolowanej przez francuskie Electricite de France. Obrót wyniósł prawie 2 mln zł, podczas gdy w ostatnich trzech miesiącach wynosił średnio 438 tys. zł na sesję. To robota spekulantów czy początek trendu?

Wyniki kwartalne przemawiać mogą za zwyżką. Przychody w trzech kwartałach wzrosły z 545 mln zł w 2005 r. do 603 mln zł, czyli o 10,53 proc. Imponująco wygląda także 36-procentowa dynamika zysku netto. Od początku roku grupa Kogeneracja zarobiła 23,37 mln zł, wobec 17,22 mln zł w 2005. Za poprawą jej wyników, oprócz długiego zeszłorocznego sezonu grzewczego, kryje się także wyższa efektywność produkcji. Rentowność na wszystkich poziomach rośnie: marża netto z 3,15 proc. skoczyła do 3,87 proc. To zasługa inwestycji, m.in. w blok parowo-gazowy zależnej Elektrociepłowni Zielona Góra.

Jeśli jednak porównać Kogenerację z konkurencją, widać, że powinna jeszcze szlifować wskaźniki. Będzin, który także produkuje ciepło i energię elektryczną w tzw. skojarzeniu, osiągnął w 2005 r. zdecydowanie wyższą rentowność kapitału własnego (8,04 proc.) i aktywów (4,29 proc.), podczas gdy Kogeneracja odpowiednio 5,16 proc. i 2,80 proc. Marże na sprzedaży, operacyjna i netto, są na podobnych poziomach, ale Będzin zdecydowanie efektywniej wykorzystuje aktywa. Nie można zapomnieć, że jest znacznie mniejszy (aktywa 109 mln zł, wobec 1376 mln zł Kogeneracji). Być może wrocławskiej elektrociepłowni pomogłoby odchudzenie aktywów trwałych (ponad miliard zł).

Nadal wielkim znakiem zapytania dla grupy jest przyszłość kontraktów długoterminowych (KDT). UE uznaje je za niepożądaną pomoc publiczną, więc Ministerstwo Gospodarki zakończyło niedawno uzgodnienia międzyresortowe ustawy o likwidacji KDT. W połowie października projekt znalazł się w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Obecny jego kształt jest niekorzystny dla Kogeneracji i mógłby zasadniczo obniżyć jej wycenę. Spółka kwestionuje zgodność projektu z konstytucją i umowami międzynarodowymi. Twierdzi, że mechanizm obliczania rekompensat jest niewłaściwy, bo nie uwzględnia wszystkich kosztów. Od kształtu tej ustawy zależą przychody głównie EC Zielona Góra, w większości są związane z KDT.

Warto zwrócić uwagę, że grupa odnotowuje zyski jedynie w I i IV kwartale, czyli w sezonie grzewczym. Jedyną spółką zależną, która miała zyski w III kwartale, jest Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej. Wynik netto producenta kwiatów i warzyw to niecałe 2 mln zł, ale pozwolił zmniejszyć stratę całej grupy w tym okresie do 22 mln zł. Obecnie firma buduje 6-hektarową szklarnię, która ma być gotowa w lutym.

Nie można zapomnieć, że choć Kogeneracja dzieli się zyskami, dywidenda nie jest duża. Z zysku za 2005 r. akcjonariusze dostali po 0,8 zł na akcję. Trzeba jednak pamiętać, że gracze zarabiają na wzroście kursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane