Kogeneracja na łasce nowego prawa

Anna Borys
opublikowano: 04-12-2006, 00:00

Na piątkowej sesji notowania Kogeneracji, producenta energii skojarzonej, skoczyły o 6,4 proc., do 64,9 zł za akcję. To historyczny rekord kursu grupy kontrolowanej przez francuskie Electricite de France. Obrót wyniósł prawie 2 mln zł, podczas gdy w ostatnich trzech miesiącach wynosił średnio 438 tys. zł na sesję. To robota spekulantów czy początek trendu?

Wyniki kwartalne przemawiać mogą za zwyżką. Przychody w trzech kwartałach wzrosły z 545 mln zł w 2005 r. do 603 mln zł, czyli o 10,53 proc. Imponująco wygląda także 36-procentowa dynamika zysku netto. Od początku roku grupa Kogeneracja zarobiła 23,37 mln zł, wobec 17,22 mln zł w 2005. Za poprawą jej wyników, oprócz długiego zeszłorocznego sezonu grzewczego, kryje się także wyższa efektywność produkcji. Rentowność na wszystkich poziomach rośnie: marża netto z 3,15 proc. skoczyła do 3,87 proc. To zasługa inwestycji, m.in. w blok parowo-gazowy zależnej Elektrociepłowni Zielona Góra.

Jeśli jednak porównać Kogenerację z konkurencją, widać, że powinna jeszcze szlifować wskaźniki. Będzin, który także produkuje ciepło i energię elektryczną w tzw. skojarzeniu, osiągnął w 2005 r. zdecydowanie wyższą rentowność kapitału własnego (8,04 proc.) i aktywów (4,29 proc.), podczas gdy Kogeneracja odpowiednio 5,16 proc. i 2,80 proc. Marże na sprzedaży, operacyjna i netto, są na podobnych poziomach, ale Będzin zdecydowanie efektywniej wykorzystuje aktywa. Nie można zapomnieć, że jest znacznie mniejszy (aktywa 109 mln zł, wobec 1376 mln zł Kogeneracji). Być może wrocławskiej elektrociepłowni pomogłoby odchudzenie aktywów trwałych (ponad miliard zł).

Nadal wielkim znakiem zapytania dla grupy jest przyszłość kontraktów długoterminowych (KDT). UE uznaje je za niepożądaną pomoc publiczną, więc Ministerstwo Gospodarki zakończyło niedawno uzgodnienia międzyresortowe ustawy o likwidacji KDT. W połowie października projekt znalazł się w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Obecny jego kształt jest niekorzystny dla Kogeneracji i mógłby zasadniczo obniżyć jej wycenę. Spółka kwestionuje zgodność projektu z konstytucją i umowami międzynarodowymi. Twierdzi, że mechanizm obliczania rekompensat jest niewłaściwy, bo nie uwzględnia wszystkich kosztów. Od kształtu tej ustawy zależą przychody głównie EC Zielona Góra, w większości są związane z KDT.

Warto zwrócić uwagę, że grupa odnotowuje zyski jedynie w I i IV kwartale, czyli w sezonie grzewczym. Jedyną spółką zależną, która miała zyski w III kwartale, jest Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej. Wynik netto producenta kwiatów i warzyw to niecałe 2 mln zł, ale pozwolił zmniejszyć stratę całej grupy w tym okresie do 22 mln zł. Obecnie firma buduje 6-hektarową szklarnię, która ma być gotowa w lutym.

Nie można zapomnieć, że choć Kogeneracja dzieli się zyskami, dywidenda nie jest duża. Z zysku za 2005 r. akcjonariusze dostali po 0,8 zł na akcję. Trzeba jednak pamiętać, że gracze zarabiają na wzroście kursu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane