Kogo uratuje św. Mikołaj?

Marek Rogalski
opublikowano: 22-11-2007, 00:00

Nastroje na rynkach akcji są takie, jak perspektywy światowej gospodarki. Po prostu fatalne. Najgorsze przed nami, bo skali nietrafionych inwestycji, poczynionych przez niefrasobliwych bankowców, nikt nie potrafi oszacować. Dojdzie do wyraźnego ograniczenia akcji kredytowej, co wpłynie na całą gospodarkę amerykańską.

Co zatem ma zrobić przeciętny inwestor, który uwierzył w świetlane perspektywy swojego giełdowego portfela? Wrócić na ziemię, trzeźwo ocenić sytuację i radykalnie zweryfikować skład portfela. Rzecz trudna i czasochłonna, warto się przygotować do tego już teraz. Zwłaszcza że nawet w okresie dekoniunktury 10-20 proc. spółek zachowuje się mocniej niż rynek. Może pomyśleć o dywersyfikacji portfela, ale z zachowaniem sporej ostrożności. Mowa o doborze aktywów o niewielkiej korelacji z rynkiem akcji. Pozwoli to nam przetrwać zły okres i przygotować się na hossę. Przecież trzeba długofalowo zarabiać pieniądze, a nie dreptać w miejscu.

Zwyczajowo na przełomie listopada i grudnia poprawia się koniunktura na rynkach akcji, co potocznie nazywa się rajdem św. Mikołaja. Lepsze nastroje utrzymują się później do końca roku, a inwestorzy liczą wtedy na styczniowe zwyżki. Wiele wskazuje jednak na to, że okres ten może nie okazać się zbyt dobry dla inwestorów. Dlaczego więc nie podjąć odważnych decyzji jeszcze w tym roku?

Marek Rogalski

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane