Koksownia Przyjaźń już bez prezesa

Maria Trepińska
30-11-2006, 00:00

Koksownia Przyjaźń straciła wczoraj prezesa i członka zarządu. Rada nadzorcza wkrótce ogłosi konkurs. Chętnych nie zabraknie.

Walne zgromadzenie udziałowców Koksowni Przyjaźń (KP), w której 88 proc. udziałów ma Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), odwołało wczoraj prezesa Lucjana Norasa i Andrzeja Korzeniewskiego, członka zarządu ds. pracowniczych.

— Taka była wola ministra gospodarki. Może PiS chce odwołać wszystkich i wszędzie. Dla nas decyzja jest niezrozumiała i niesłuszna, ponieważ zakład jest w trakcie realizacji poważnych inwestycji wysokości miliarda złotych — mówi Zenon Fiuk, przewodniczący NSZZ Solidarność w KP.

W połowie grudnia rusza pierwszy etap budowy nowej baterii koksowniczej. W marcu 2007 r. ma być oddana do użytku.

Może być gorąco

O planach odwołania prezesa KP informowaliśmy już wcześniej. Niespodzianką natomiast jest dymisja wiceprezesa Korzeniewskiego, delegowanego na stanowisko przez załogę z poparciem związków zawodowych. Część działaczy zastanawia się, czy w związku z tym nie podjąć akcji protestacyjnej. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Rada nadzorcza KP, którą kieruje Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW, powinna ogłosić konkurs. Wiemy, że były już prowadzone rozmowy z kilkoma osobami, m.in. z Tadeuszem Weneckim, byłym prezesem Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), ale kandydatura przepadła z powodu jego prywatnych interesów. Wśród kandydatów był wymieniany także Jan Waszczak, prezes giełdowej Huty Ferrum. Jedno jest pewne — wpływ na obsadę chcą mieć śląscy działacze PiS. Ostateczna decyzja i tak należy do Pawła Poncyljusza, wiceministra gospodarki.

Pozostało trzech

Do czasu wyłonienia nowego szefa KP spółką pokieruje Ryszard Cebula, od września 2006 r. członek zarządu ds. inwestycji, wraz z dwoma wiceprezesami: ds. finansowych Henrykiem Kolendrem i ds. produkcji Krzysztofem Lebidowiczem.

Firma osiąga około 1,5 mld zł przychodów rocznie. Przewidywany zysk za 2006 r. wynosi ponad 50 mln zł. KP zatrudnia prawie 2 tys. osób. Produkuje 2,4 mln ton koksu rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koksownia Przyjaźń już bez prezesa